Syngenta prezentuje projekt EasyBroQ oraz nowoczesne technologie uprawy brokułówwww.sadyogrody.pl/pr Syngenta - 29 czerwca 2016 11:04


W miejscowości Sokołowo przy współpracy Syngenta z gospodarstwem Państwa Czajkowskich, Grupą Producentów Rozsad Krasoń oraz Gospodarstwem Ogrodniczym T. Mularski zostało zorganizowane spotkanie polowe poświęcone projektowi EasyBroQ i nowoczesnym technologiom uprawy Strip-Till – informuje firma.

EasyBroQ to kolejny innowacyjny projekt Syngenta – połączenie nowych odmian oraz specjalnie skonstruowanego kombajnu do zbioru i różyczkowania brokułów bezpośrednio na polu. - Mechaniczny zbiór i różyczkowanie brokułów na polu pozwala na uzyskanie wysokiej, wyjątkowej w dzisiejszych warunkach produkcji jakości różyczek i wpłynie na zmianę produkcji brokułów pod potrzeby przemysłu chłodniczego. Wielką zaletą nowego systemu jest także ograniczenie zapotrzebowania na pracę ludzką, którą w rejonach intensywnej produkcji warzywniczej coraz trudniej pozyskać – tłumaczył Zenon Małek z Syngenta.

Nowa generacja odmian EasyBroQ to wyjątkowy kształt i osadzenie róży na roślinie. Odmiana Monflor F1 jest pierwszą na świecie odpowiedzią firmy Syngenta na coraz bardziej wzrastające zapotrzebowanie rynku. Brokuł tej odmiany jest zaskakująco zielony, posiada wysoką i stałą jakość różyczki oraz dłuższą łodyżkę. Dzięki tym cechom pozwoli sprostać wysokim wymaganiom producentów oraz spełnić oczekiwania konsumentów, którzy cenią sobie brokuły o głębokiej, zielonej barwie i wspaniałych wrażeniach smakowych.

Na spotkaniu zaprezentowano także pierwszy w Polsce pokaz sadzenia brokułu w technologii Strip-Till, tj. uprawy pasowej bez orki. Ta innowacyjna metoda polega na spulchnieniu wyłącznie wąskiego pasa w rzędzie sadzenia roślin. Stanowi połączenie zalet konwencjonalnej uprawy gleby z korzyściami siewu/sadzenia bezpośredniego. Pozwala również na stosowanie zlokalizowanego nawożenia i co ważne jest sposobem na obniżenie kosztów produkcji.