Świętokrzyskie: powstanie nowoczesna maszyna do drylowania wiśni

Autor: echodnia.eu 31 stycznia 2021 10:00

Świętokrzyskie: powstanie nowoczesna maszyna do drylowania wiśni Powstanie nowoczesna maszyna do drylowania wiśni dla przemysłu; fot. shutterstock.com

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Suszarnia Owoców, Warzyw i Ziół Maria Chmielewska w Węgrcach Szlacheckich w gminie Klimontów zaprezentowali innowacyjny projekt, nowość w Polsce i na świecie dotyczący nowatorskiego sposobu drylowania wiśni na skalę przemysłową. Podpisano umowę dotyczącą realizacji projektu - podaje echodnia.eu.

Urządzenie ma usprawnić produkcję i zminimalizować uszkodzenia owoców. To zupełna nowość na światowych rynkach. Nad technologią pracują naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej we współpracy ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Suszarnią Owoców, Warzyw i Ziół Maria Chmielewska z Sandomierza.

Obecnie stosowane na rynku polskim i zagranicznym technologie drylowania wiśni są do siebie bardzo podobne, począwszy od drylownic stosowanych w gospodarstwach domowych, kończąc na rozwiązaniach przemysłowych. W dużym uproszczeniu obecnie stosowana technologia drylowania wiśni polega na nacięciu z jednej strony owocu i wypchnięciu pestki z drugiej strony. Proces wypychania pestki z owocu wiśni powoduje bardzo dużą degradację struktury owocu, która prowadzi do utraty kształtu oraz części miąższu i soku.

W ramach realizowanego projektu opracowana zostanie nowa innowacyjna technologia drylowania owoców miękkich, która przez wykorzystanie ultrasonicznego noża oraz podciśnienia pozwoli na usuniecie z wiśni pestki przy minimalnych naruszeniu struktury owocu. Dzięki zachowaniu prawie nienaruszonej struktury owocu - w owocu zostanie wycięty z jednej strony niewielki otwór pozwalający na usunięcie pestki - będzie możliwość wykorzystania drylowanych wiśni w procesie np. kandyzowania, suszenia, rodzynkowania.

Więcej na echodnia.eu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI