Światło UV-C zamiast tradycyjnego oprysku?

$data.author.description Autor: farmer.pl 16 kwietnia 2022 12:12

Światło UV-C zamiast tradycyjnego oprysku? Leczenie światłem zamiast tradycyjnego oprysku?/ fot. Thorvald

Saga Robotics z siedzibami w Norwegii i Wielkiej Brytanii produkuje roboty do powtarzalnych, pracochłonnych prac na polach, w szklarniach, tunelach i sadach. Jednym z nich jest autonomiczna maszyna wykorzystująca światło UV-C do zwalczania chorób grzybowych eliminując potrzebę stosowania środków chemicznych.

Czym zastąpić tradycyjny oprysk?

W 2021 r. Saga Robotics przetestowała flotę 8 robotów autonomicznie jeżdżących nocą po polach w Wielkiej Brytanii. Zabiegi przez nie prowadzone okazały się na tyle skuteczne, że firma, która zajmuje się wypożyczeniem robotów odnotowała znaczne wydłużenie listy oczekujących na usługę.

− Przez cały sezon nasze roboty skutecznie przetworzyły ponad 7300 km liniowych truskawek, zapewniając całkowicie skuteczną obróbkę, 100 proc. niezawodność obsługi robotów i brak awarii. Te wyniki tylko zwiększyły i tak już spore zainteresowanie naszą usługą – powiedział Pål Johan, dyrektor generalny Saga Robotics.

W tym okresie żadne gospodarstwo nie musiało pryskiwać swoich truskawek jakimkolwiek środkiem zwalczającym mączniaka prawdziwego, mimo że 2021 r. był rokiem, w którym patogen był szczególnie rozpowszechniony.

− Żadna substancja chemiczna nie była potrzebna do ochrony tych roślin przed mączniakiem przez cały sezon, a to świetna wiadomość dla hodowców, ich klientów i konsumentów – dodał Dan Sargent, szef działu nauk o roślinach w Saga Robotics.

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI