×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sie.Jemy rozwija technologię uprawową ziół

Autor: www.sadyogrody.pl 21 kwietnia 2021 09:56

Sie.Jemy rozwija technologię uprawową ziół Najnowocześniejsza technologia uprawy ziół towarzyszy Sie.Jemy już od 2017 roku/ fot. materiały prasowe

Przy warunkach uprawy stworzonych dzięki nowym technologiom, bazylia produkowana w Bielsku-Białej może smakować dokładnie tak jak ta z toskańskich wzgórz. Jak to możliwe? Odpowiednio dobrane widmo światła jest w stanie wpłynąć nie tylko na wygląd rośliny, ale także na stężenie substancji odpowiedzialnych za walory smakowe w jej liściach i łodygach.

Nowa miejska farma wertykalna w Bielsku-Białej to przestrzeń uprawowa inna niż wszystkie. Wypełniają ją długie rzędy kolorowo oświetlonych regałów, na których mienią się zielone listki. Każda wieża uprawowa składa się z kilku lub nawet kilkunastu półek, zamocowanych jedna nad drugą i połączonych z inteligentnym systemem nawadniania i odżywiania roślin. Najnowocześniejsza technologia towarzyszy Sie.Jemy już od 2017 roku, kiedy to Michał Goławski i Jakub Szlachtowski postanowili założyć roślinny biznes. Dziś, niecałe 4 lata później ich produkcja mikroliści nabiera rozmachu, a spółka wkracza w nowy etap rozwoju.

Rośliny dla gastronomii

Od samego początku siewki, kwiaty jadalne i zioła od Sie.Jemy były skierowane do najbardziej wymagających klientów, czyli szefów kuchni wiodących polskich restauracji. 

– Lockdown zamknął nasz główny rynek zbytu, jednak wykorzystaliśmy ten czas bardzo efektywnie. Dzięki pozyskanej inwestycji rozwinęliśmy technologię uprawową, eksperymentowaliśmy z nowymi odmianami roślin i przenieśliśmy się do nowego, większego centrum badań i upraw – mówi Michał Goławski, współzałożyciel Sie.Jemy.

Badania i rozwój z ekologią w tle

Jednym z kluczowych obszarów prac badawczych prowadzonych przez Sie.Jemy jest wpływ światła i środowiska uprawowego na właściwości roślin, w tym szczególnie na ich smak. Celem eksperymentów spółki jest tworzenie ziół i mikroliści o niepowtarzalnym, intensywnym smaku. Na farmie wertykalnej można dokładnie odwzorować warunki uprawowe, dzięki czemu np. bazylia od Sie.Jemy smakuje jak ta zerwana o poranku ze wzgórz na południe od Florencji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI