W prognozie na ten tydzień (16-22 maja 2022 r.) analitycy e-petrol.pl oszacowali średnią cenę benzyny Pb98 na 7,35-7,46 zł/l, Pb95 na 6,92-7,04 zł/l, oleju napędowego na 7,34-7,47 zł/l, a autogazu LPG na 3,69-3,80 zł/l. 

Ceny paliw bez tarczy antyinflacyjnej

Ile zatem zapłacilibyśmy za paliwa bez tarczy antyinflacyjnej? 

Przy poziomach notowanych w hurcie w ostatnich dniach i założeniu umiarkowanych marż detalicznych na poziomie kilkunastu groszy, za 95-oktanową benzynę i olej napędowy płacilibyśmy na stacjach około 8,20-8,40 zł/l - mówi Grzegorz Maziak z e-petrol.pl, w odpowiedzi na pytania money.pl.

Taka sytuacja może mieć miejsce jeśli rząd nie przedłuży tarczy antyinflacyjnej, a trend wzrostowy i sytuacja na światowych rynkach się utrzymają.

Zamrożenie cen paliw 

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany w programie "Tłit" portalu wp.pl o drożejące paliwa na stacjach paliw i widmo 8 zł za litr benzyny, zaznaczył, że gdyby nie tarcza antyinflacyjna, to ta cena byłaby jeszcze wyższa.

"Będziemy szukać rozwiązań, które będą prowadzić do zamrożenia cen" - podkreślił rzecznik rządu.

Rzecznik rządu był pytany także o to, czy zostanie przedłużone obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej.

"Jeżeli chodzi o tarczę antyinflacyjną, to chcemy zasadniczo przedłużyć te punkty. Natomiast, analizujemy jeszcze każdy punkt po punkcie w tej ustawie, bo zawsze chcemy celować te środki finansowe w te miejsca, gdzie tarcza antyinflacyjna jest najbardziej potrzebna" - tłumaczył Müller. Podkreślił, że "są to miliardy złotych, które nie trafiają do budżetu państwa ze względu na obniżone podatki". Jak dodał, "działania te muszą być celowane w odpowiedni sposób"

"Możemy zadeklarować, że większość z tych instrumentów zostanie przedłużona" - powiedział rzecznik rządu. Przypomniał, że na tę chwilę tarcza antyinflacyjna obowiązuje do końca lipca.