Ruszyła platforma susza.gov.pl

Autor: PAP 19 maja 2021 15:12

Ruszyła platforma susza.gov.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomiło platformę susza.gov.pl/ fot. pixabay

Resort klimatu i środowiska uruchomił w środę platformę susza.gov.pl, która ma w komplementarny sposób informować o suszy, jak i dawać wskazówki w zakresie oferowanej pomocy. MKiŚ zawarł także umowę z uczelniami ws. wypracowania technologii ograniczających skutki suszy.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wskazał, że nowa platforma ma pozwolić szerzej spojrzeć na zjawisko suszy, z którym Polak zmaga się od lat. "Platforma to nie tylko komplementarne centrum przekazu informacji, dotyczące suszy, ale przede wszystkim jest to miejsce, w którym odbiorca znajdzie wskazówki w zakresie oferowanej pomocy oraz wsparcia ze strony Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Będą to informacje dotyczące wsparcia podmiotów indywidualnych, rolników, przedsiębiorców oraz podmiotów publicznych" - wyjaśnił.

W środę MKiŚ wraz z Polską Akademią nauk oraz 15 uczelniami wyższymi koncentrującymi się na przedsięwzięciach związanych z klimatem, a w szczególności zgłębiających zagadnienie suszy oraz powodzi w Polsce, podpisało list intencyjny o współpracy na rzecz pogłębionej analizy działań służących zapobieganiu zjawisku suszy w kraju.

Sygnatariuszami listu są Minister Klimatu i Środowiska, Polska Akademia Nauk i 15 uczelni wyższych, w tym: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Politechnika Łódzka, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Łódzki w Łodzi, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wyjaśniono, że współpraca w ramach porozumienia obejmować będzie współdziałanie w obszarze wykorzystania wzajemnej wiedzy i doświadczeń oraz wykorzystania potencjału naukowo-dydaktycznego. "Ważnym jej elementem będzie praca nad nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami oraz technologiami służącym ograniczeniu skutków suszy oraz niedoboru zasobów wodnych w kraju" - podkreślono.

"Inauguracja rozpoczęcia funkcjonowania platformy susza.gov.pl połączona z tak szeroką koalicją partnerów - to impuls do postrzegania zjawiska suszy w sposób przede wszystkim ujednolicony i komplementarny na poziomie administracji rządowej, ale z dodatkowym walorem, którym jest właśnie środowisko nauki. Środowisko nauki, które ma bogatą ofertę merytoryczną, badawczą, dydaktyczną i rozwojową i które musi zostać wysłuchane" - wskazał pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska ds. przeciwdziałania skutkom suszy i niedoborowi zasobów wodnych w środowisku Łukasz Lange. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI