Rolnicy obawiają się o dostępność paliw. Chcą zabezpieczenia

Autor: PAP/www.sadyogrody.pl 06 marca 2022 08:00

Rolnicy obawiają się o dostępność paliw. Chcą zabezpieczenia Rolnikom zabraknie paliwa?/ fot. shutterstock.com

Rolnicy zaapelowali o zabezpieczenie dostaw paliwa dla gospodarstw rolnych, zwłaszcza tych ze wschodnich województw Polski - informuje Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Rolnicy apelują o zabezpieczenie dostaw paliwa dla gospodarstw rolnych

Rolnicy z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych zaapelowali ministra Henryka Kowalczyka oraz do Prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka o zabezpieczenie dostaw paliwa dla gospodarstw rolnych.

Olej napędowy drożeje. Ceny paliw na stacjach przekroczą 7 zł/l

- Jak wiadomo, jednym ze skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę jest reglamentacja oleju napędowego wprowadzona zarówno przez PKN Orlen jak i inne koncerny paliwowe. Chcemy podkreślić, że obecnie obwiązujące limity tankowania (50 litrów prosto do baku) oraz faktyczne braki paliwa w okolicznych hurtowniach realnie utrudniają, a w przypadku części gospodarstw praktycznie uniemożliwiają rozpoczęcie koniecznych do wykonania, wiosennych zabiegów agrotechnicznych. Niestety, ze względu na bardzo wysokie wzrosty cen nawozów w ostatnich miesiącach, wielu rolników nie mogło pozwolić sobie na zgromadzenie odpowiednich zapasów paliwa - podkreśla Prezes PZPRZ, Stanisław Kacperczyk.

- Jesteśmy przekonani, że opóźnienie lub zaniechanie niezbędnych prac polowych, znacząco wpłynie na tegoroczne zbiory, a wobec wojny za naszą wschodnią granicą oraz spodziewanej bardzo dużej liczby uchodźców, bezpieczeństwo żywnościowe kraju uważamy za kluczowe, niemniej ważne niż energetyczne czy militarne - wskazał Kacperczyk w piśmie.

- Mamy jednak świadomość, że problemy z dostępnością odpowiedniej ilości oleju napędowego dotyczą gospodarstw rolnych na terenie całego kraju - podkreśla Prezes Kacperczyk i dodaje: - Niestety jednak to właśnie powiaty przygraniczne są obecnie miejscem działania dużej liczby służb, mających pierwszeństwo w zaopatrywaniu się w paliwo bez limitów, a także pierwszymi, do których wjeżdża bardzo duża liczba ukraińskich samochodów, które także potrzebują tankowania - nadmienił

- Nie wiemy jak długo potrwa ten wyjątkowy stan, ale wiemy że nasza praca nie może czekać, dlatego zwracamy się z prośbą o jak najszybsze wypracowanie rozwiązań, które pozwolą nam, rolnikom zaopatrzyć się w paliwo zgodnie z limitami wynikającymi z ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Nie jesteśmy w stanie produkować żywności, bez niezbędnych do tego środków, a takim środkiem z całą pewnością jest odpowiednia ilość paliwa potrzebna każdemu gospodarstwu do wykonywania prac polowych - zaapelował Stanisław Kacperczyk.

Kowalczyk o cenach i dostępności paliwa rolniczego

Natomiast minister rolnictwa Henryk Kowalczyk powiedział PAP, że paliwo dla rolników będzie dostępne, ale jego cena może wzrosnąć, choć "ruchy cenowe nie będą istotne". "Bez względu na wojnę na Ukrainie i relacje z Rosją, co do paliwa jesteśmy bezpieczni, są zapasy i dostawy z innych kierunków (...), paliwa nie zabraknie" - podkreślił Kowalczyk.

Zdaniem ministra paliwo nie jest czynnikiem cenotwórczym choćby dlatego, że obniżona została akcyza i VAT na paliwo plus są dopłaty do paliwa dla rolników. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI