Roboty do zbioru warzyw. Sprawdzamy najnowsze technologie

Autor: Dr inż. Jacek Skudlarski, SGGW w Warszawie 02 sierpnia 2022 13:36

Roboty do zbioru warzyw. Sprawdzamy najnowsze technologie W ramach unijnego programu Horizon 2020 powstał robot o nazwie Sweepers przeznaczony do zbioru papryki słodkiej w szklarniach. Maszyna jest w fazie testów. / fot. firmowe

W dwóch pierwszych częściach artykułu o automatycznym zbiorze owoców i warzyw skupiliśmy się na jabłkach i truskawkach. Tym razem zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi technologiami dotyczącymi zbioru warzyw.

Roboty do zbioru papryki i ogórków

W 2018 r. w wyniku współpracy naukowej sześciu Uniwersytetów z czterech krajów w ramach unijnego programu Horizon 2020 powstał robot o nazwie Sweepers przeznaczony do zbioru papryki słodkiej w szklarniach. Maszyna składa się z kołowej platformy z zamontowanym na niej ramieniem ze specjalnymi chwytakami. Robot jak na razie jest trakcie prac badawczych.

W ramach kolejnego projektu o nazwie agROBOfood Digital Innovation Hub finansowanego ze środków Horizon 2020 trwają prace nad kolejnym robotami, które mogą mieć zastosowanie podczas zbiorów w szklarniach. Doświadczenia z prorynkowego projektu „Sweepers” stały się podstawą Saia Agrobotics. W 2019 r. firma Saia opracowała prototyp robota do zbioru warzyw w szklarniach takich jak papryka i ogórki.

W ramach unijnego programu Horizon 2020 powstał robot o nazwie Sweepers przeznaczony do zbioru papryki słodkiej w szklarniach. Maszyna jest w fazie testów. / fot. firmowe

Sami 4.0 – kanadyjski robot do zbioru brokuł i kapusty

Kanadyjska firma Lapalme Agtech z Quebecu opracowała konstrukcję robota, który pierwsze prace rozpoczął podczas zbioru brokuł. Robot o nazwie Sami 4.0 jest konstrukcją oparta na kołach zintegrowaną z ciągnikiem rolniczym od którego otrzymuje napęd na agregat prądotwórczy. Zbiór warzyw jest realizowany za pomocą ramion robotycznych wyposażonych w specjalne chwytaki. Początkowo maszyna była wyposażona w cztery ramiona. Maszyny oferowane na rynek mogą mieć nawet 20 ramion. Ramiona są sterowane za pomocą sztucznej inteligencji, która korzysta z systemu wizyjnego do rozpoznawania warzyw. Rolnik za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie może określić wielkość warzyw jakie robot ma zbierać.

Robot do zbioru warzyw szklarniowych

Powstała w 2018 r. w USA firma Root AI Inc. opracowała konstrukcję robota o nazwie Virgo przeznaczonego do zbioru warzyw w uprawach szklarniowych. Robot wyposażono w ramię, które porusza się góra-dół oraz na boki. Zależnie od zbieranych warzyw (ogórki, pomidory, pomidory koktajlowe) ramię jest zakończone różnymi chwytakami. Ramię jest zintegrowane z platformą, która może poruszać się na podwoziu kołowym lub na szynach. Robota wyposażono w szereg czujników oraz system analizy obrazu w którym zastosowano algorytmy sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja określa stopień dojrzałości zbieranych warzyw i wybiera te, które mają być zebrane. Robot może zidentyfikować setki pomidorów w ułamku sekundy bez konieczności łączenia się z chmurą obliczeniową.

W ubiegłym roku firmę Root AI przejęła firma AppHarvest Inc. z siedzibą w Kentucky, która będzie rozwijała koncepcję robota Virgo.

O automatycznym zbiorze truskawek i jabłek przeczytasz w artykułach: Automatyczny zbiór truskawek jest możliwy. Jakie są technologie?Roboty do zbioru owoców. Sprawdzamy nowe technologie

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI