×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

PSL: należy obniżyć VAT na gaz i paliwa

Autor: PAP 29 października 2021 13:50

PSL: należy obniżyć VAT na gaz i paliwa PSL: ceny energii uderzają w obywateli, należy obniżyć VAT na gaz i paliwa/fot. shutterstock.com

Rosnącą ceny energii uderzają w obywateli i przedsiębiorców; aby zahamować wzrost cen, proponujemy obniżkę VAT na gaz i paliwa do 8 proc., zmniejszenie zysków PGNiG, zmniejszenie akcyzy i kupowanie tańszego gazu z Rosji, a nie droższego z USA czy Kataru - mówili w piątek politycy PSL.

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego zorganizowali konferencję prasową w związku z rosnącą inflacją, która niebawem, ich zdaniem, może sięgnąć 7 procent. Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny we wstępnym szacunku, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 6,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 proc.

Wzrosty cen gazu

Mieczysław Kasprzak (KP-PSL) przekonywał, że dziś wzrost cen gazu dla odbiorców indywidualnych jest hamowany, ale w przyszłości spółki będą sobie to odbijać, choć będzie to już po wyborach. "To jest bardzo złe rozwiązanie. Rząd uprawia hazard cenowy przy gazie" - ocenił Kasprzak.

"Nie wiemy, jaka będzie cena gazu w przyszłości, nie zapanowano nad dostawami gazu" - mówił poseł PSL. Przyznał, że do Polski dociera np. gaz katarski i amerykański. Okazuje się, że rosyjski gaz jest dużo tańszy, niż ten sprowadzany z Ameryki lub z Kataru. To pokazuje, jak polityka bierze górę nad ekonomią - mówił Kasprzak.

By obniżyć cenę gazu, PSL proponuje - jak dodał - obniżenie zysków PGNiG. "Na bieżący rok PGNiG proponuje 8 miliardów zysku, to są pieniądze, które są Polakom zabierane w cenie i wpływają do kasy PGNiG" - powiedział Kasprzak.

PSL proponuje też obniżenie VAT na gaz z 23 do 8 proc. "W PiS jest teraz taka doktryna, że nie wolno żadnych podatków obniżać, tylko zdzierać z ludzi" - podkreślał.

Zwrócił uwagę, że dla przemysłu ceny gazu są nieregulowane, więc tak gwałtownie wzrosły, że ceny nawozów azotowych wzrosły o 300 procent. "Cały przemysł chemiczny, który korzysta z gazu, dostaje w tej chwili takiego łupnia, że wiele firm się nie pozbiera" - mówił Kasprzak. "Apelujemy do rządu, aby się zająć realnymi rozwiązaniami tu i teraz. Nie może być polityka przedkładana nad los i życie rodzin polskich" - przekonywał.

Jak obniżyć ceny żywności?

"Proponujemy zerowy VAT na zdrową żywność. Dzięki temu cena żywności na półkach sklepowych będzie mniejsza" - mówiła posłanka Urszula Nowogórska.

"Dla PiS najważniejszy jest budżet ministra finansów i dochody spółek Skarbu Państwa, a dla nas najważniejsze są budżety polskich rodzin i dochody Polaków" - podsumował rzecznik PSL Miłosz Motyka. Konkretne rozwiązania temu służące, to obniżka akcyzy na paliwa i obniżka marży Orlenu, obniżka VAT na energię elektryczną z 23 proc. na 8 proc. - informował. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI