Przewóz towarów rolno-spożywczych z Ukrainy - będą ułatwienia?

Autor: PAP 26 kwietnia 2022 16:06

Przewóz towarów rolno-spożywczych z Ukrainy - będą ułatwienia? Przewóz towarów rolno-spożywczych z Ukrainy - będą ułatwienia?/ fot. shutterstock

Ułatwienie w przewozach towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do UE i krajów trzecich oraz sprawy weterynaryjne były tematem wtorkowej rozmowy szefa resortu rolnictwa Henryka Kowalczyka z jego ukraińskim odpowiednikiem, ministrem Mykołą Solskim - poinformował resort rolnictwa.

W wideokonferencji z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim oprócz wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka uczestniczyli także wiceminister Rafał Romanowski oraz główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk.

Przewóz towarów rolno-spożywczych z Ukrainy

"Podczas dzisiejszej wideokonferencji omawiano techniczne aspekty współpracy, w tym dotyczące spraw weterynaryjnych oraz ułatwień w przewozie towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do UE i krajów trzecich" - napisano we wtorkowym komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Było to drugie w kwietniu spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy. Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że do rozwoju kontaktów gospodarczych może się przyczynić memorandum między Polską i Ukrainą o zacieśnianiu współpracy w sektorze kolejowym, które zostało podpisane przez premierów obu krajów 23 kwietnia br.

We wtorek rano, odnosząc się do sytuacji na rynku żywności w związku z wojną w Ukrainie, Kowalczyk zapewnił, że Polsce na pewno nie grozi głód. Zwrócił jednak uwagę na problem eksportu zboża z Ukrainy.

"Ukraina jest ogromnym eksporterem zboża, ale głównie eksportuje do krajów Afryki Północnej, do krajów Bliskiego Wschodu, i tamte rejony rzeczywiście mogą myśleć z troską o przyszłym roku, o przyszłych zbiorach" - przyznał Kowalczyk. Dodał, że w Ukrainie jest bardzo trudno dokonać obsiewów.

Wicepremier Kowalczyk zaprosił ministra Solskiego do Polski w maju br. W ramach tej wizyty planowane jest m.in. zorganizowanie spotkania wielostronnego z udziałem strony ukraińskiej, przedstawicieli wysokiego szczebla administracji rolnej USA, a także Komisji Europejskiej - poinformowało ministerstwo.

W sobotę premierzy Polski oraz Ukrainy - Mateusz Morawiecki i Denys Szmyhal podpisali memorandum o zacieśnianiu współpracy m.in. w eksporcie. Szmyhal wskazał, że memorandum o współpracy ma umożliwić eksportowanie ukraińskiego zboża, kukurydzy i innych towarów rolniczych, "by nakarmić kraje Azji, Afryki oraz Europy".

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI