×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Protesty w Paryżu: rolnicy przeciwko ograniczeniom stosowania pestycydów

Autor: PAP 08 lutego 2023 09:54

Protesty w Paryżu: rolnicy przeciwko ograniczeniom stosowania pestycydów Setki traktorów w Paryżu, rolnicy protestują przeciwko ograniczeniom stosowania pestycydów/ fot. shutterstock

Setki traktorów przyjechały w środę rano do Paryża w związku z protestem francuskich rolników przeciwko rządowej decyzji o zakazie stosowania pestycydów.

Francuska rolnicza centrala związkowa FNSEA zapowiedziała obecność 500 traktorów i około 2 tys. rolników na protestach w stolicy. Pojazdy zaczęły gromadzić się pod Paryżem około 8 rano, powodując korki w regionie Ile-de-France (wokół Paryża) o długości 354 km - podaje agencja AFP.

Protesty rolników w Paryżu - jaki powód?

Protesty zostały spowodowane decyzją rządu z końca stycznia o rezygnacji z dopuszczenia do stosowania neonikotynoidowych środków owadobójczych w uprawie buraków cukrowych. Było to poprzedzone decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał ich stosowanie za nielegalne, ponieważ są toksyczne dla pszczół.

Jednak w ostatnich miesiącach rolnicy protestowali również w małych grupach w całym kraju, między innymi przeciwko rosnącym kosztom produkcji z powodu wysokich cen energii.

Rolnicy mają przed południem przejść i przejechać na traktorach przez centrum Paryża, powodując utrudnienia w ruchu.

Jak przypomina AFP, ostatnia tak wielka mobilizacja rolników miała miejsce w listopadzie 2019 roku.

Protesty rolnicze mają miejsce zaraz po strajkach i demonstracjach przeciwko reformie emerytalnej, które odbyły się we wtorek w całym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI