Prezes PSG: chcielibyśmy wykorzystać potencjał rolnictwa do produkcji biogazu

Autor: PAP 09 listopada 2020 16:03

Chcielibyśmy wykorzystać potencjał polskiego rolnictwa do produkcji biogazu, co pozwoliłoby wyprodukować kilka miliardów metrów sześciennych biometanu - powiedział w poniedziałek podczas konferencji EkoSfera prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Ireneusz Krupa.

Krupa odniósł się do kwestii zastąpienia gazu ziemnego, który jest paliwem kopalnym, "zielonym gazem", np. biometanem, który także mógłby być tłoczony gazociągami.

Krupa poinformował, że w tej chwili w Europie funkcjonuje ponad 700 biometanowni, czyli wytwórni gazu z biogazu, który jest wprowadzony do sieci gazowej.

"W różnych krajach to się rozkłada różnie, natomiast widać, że ten kierunek jest eksploatowany w wielu krajach. Chcielibyśmy również podążyć w tę stronę, wykorzystać potencjał tego substratu, tych wszystkich elementów, które mamy, jeżeli chodzi o produkcję rolniczą do tego żeby wyprodukować kilka miliardów metrów sześciennych gazu - biometanu właśnie" - powiedział szef PSG.

Jego zdaniem biometan w perspektywie np. 10 lat, przy założeniu, że byłaby możliwość wyprodukowania go na poziomie 4 mld metrów sześciennych, bardzo skutecznie uzupełniłby bilans, jeżeli chodzi o gaz w całym kraju.

"Z jednej strony widzimy wzrost zapotrzebowania, z drugiej strony widzimy realizację projektów dywersyfikacyjnych. Ale źródła, które mamy tu, tuż obok nas, tu i teraz, właściwie w zasięgu naszej ręki, również należałoby wykorzystać do tego, żeby ten właśnie bilans, jeżeli chodzi o gaz w Polsce, uzupełnić" - podkreślił. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI