
O problemach z wodą, celach resortu i pracach nad wzbudzającą emocje "specustawą suszową" rozmawia z Łukaszem Lange, pełnomocnikiem ministra klimatu i środowiska do spraw przeciwdziałania skutkom suszy oraz niedoborowi zasobów wodnych w środowisku, Adam Sierak, dziennikarz Portalu Samorządowego.
- Czwarty kwartał 2020 roku możemy określić jako okres dość mokry, o natężeniu wysokich opadów. O ile wcześniej stwierdzaliśmy, że zimy były suche, bezśnieżne, o tyle teraz styczeń i luty były zupełnie inne. Te zasoby odnawialne w pewnym stopniu się odbudowały – mówi pełnomocnik MKiŚ Łukasz Lange. Ale zarazem zastrzega: - Nie możemy doprowadzać jednak do uśpienia... Musimy w tej kwestii dużo wcześniej planować i zakładać pewne cele, którymi trzeba zarządzać.
Jak mówi Łukasz Lange Ministerstwu Klimatu i Środowiska pomóc w ich zarządzaniu ma specjalna platforma „susza.gov.pl”.
- Lada moment dojdzie do jej inauguracji. Na tej platformie każdy będzie mógł znaleźć wsparcie i pomoc. Chcemy, żeby ta platforma była wyznacznikiem - by pokazywała, jakie mamy - jako rząd - do zaproponowania rozwiązania - wskazuje.
Między innymi z pomocą tej internetowej platformy pełnomocnik Kurtyka chce dokonać niejako nowego otwarcia na środowiska naukowe, które nieraz sceptycznie wypowiadało się w kwestii działań urzędników poszczególnych ministerstw w walce ze skutkami niedoboru wody.
- Będziemy chcieli zorganizować grupę roboczą z udziałem przedstawicieli świata nauki, by wypracować ostateczny raport, który określi, jakie stanowisko ma rząd w kontekście suszy i jakie działania przyjęły poszczególne resorty, ale także co na ten temat sądzi środowisko naukowe – dodaje „minister od suszy”.
Cała rozmowa z Łukaszem Lange, pełnomocnikiem ministra klimatu i środowiska do spraw przeciwdziałania skutkom suszy oraz niedoborowi zasobów wodnych w środowisku w serwisie portalsamorzadowy.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,69 -0,29%
GBP
5,36 -0,03%
USD
4,35 0,51%
ON
7,65 2 gr
LPG
3,20 4 gr