Powstanie platforma susza.gov.pl. Wkrótce jej inauguracja

Autor: Portal Samorządowy 27 kwietnia 2021 14:04

Powstanie platforma susza.gov.pl. Wkrótce jej inauguracja Kwestia suszy tylko z pozoru w ostatnich miesiącach stała się tematem mało ważnym/ fot. pixabay

O problemach z wodą, celach resortu i pracach nad wzbudzającą emocje "specustawą suszową" rozmawia z  Łukaszem Lange, pełnomocnikiem ministra klimatu i środowiska  do spraw przeciwdziałania skutkom suszy oraz niedoborowi zasobów wodnych w środowisku, Adam Sierak, dziennikarz Portalu Samorządowego.

  • Ustawa miała być przyjęta przez rząd w ubiegłym roku. A nadal nie wiadomo, czy z pracami uda się zdążyć przed końcem 2021 roku.
  • Łukasz Lange chce szerszej współpracy ministerialnych ekspertów ze światem nauki, ale i organizacjami pozarządowymi.
  • Jak wiosną 2021 roku ocenia problem suszy w Polsce?

- Czwarty kwartał 2020 roku możemy określić jako okres dość mokry, o natężeniu wysokich opadów. O ile wcześniej stwierdzaliśmy, że zimy były suche, bezśnieżne, o tyle teraz styczeń i luty były zupełnie inne. Te zasoby odnawialne w pewnym stopniu się odbudowały – mówi pełnomocnik MKiŚ Łukasz Lange. Ale zarazem zastrzega: - Nie możemy doprowadzać jednak do uśpienia... Musimy w tej kwestii dużo wcześniej planować i zakładać pewne cele, którymi trzeba zarządzać.

Jak mówi Łukasz Lange Ministerstwu Klimatu i Środowiska pomóc w ich zarządzaniu ma specjalna platforma „susza.gov.pl”.

- Lada moment dojdzie do jej inauguracji. Na tej platformie każdy będzie mógł znaleźć wsparcie i pomoc. Chcemy, żeby ta platforma była wyznacznikiem - by pokazywała, jakie mamy - jako rząd - do zaproponowania rozwiązania - wskazuje.

Między innymi z pomocą tej internetowej platformy pełnomocnik Kurtyka chce dokonać niejako nowego otwarcia na środowiska naukowe, które nieraz sceptycznie wypowiadało się w kwestii działań urzędników poszczególnych ministerstw w walce ze skutkami niedoboru wody.

- Będziemy chcieli zorganizować grupę roboczą z udziałem przedstawicieli świata nauki, by wypracować ostateczny raport, który określi, jakie stanowisko ma rząd w kontekście suszy i jakie działania przyjęły poszczególne resorty, ale także co na ten temat sądzi środowisko naukowe – dodaje „minister od suszy”.

Cała rozmowa z Łukaszem Lange, pełnomocnikiem ministra klimatu i środowiska do spraw przeciwdziałania skutkom suszy oraz niedoborowi zasobów wodnych w środowisku w serwisie portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI