Powstał start-up zajmujący się technologią wspomagania wzrostu roślin w szklarniach

Autor: sadyogrody.pl / Agrobiznes TVP 02 marca 2018 15:07

Powstał start-up zajmujący się technologią wspomagania wzrostu roślin w szklarniach fot.shutterstock.com

Plantalux to rodzinne przedsiębiorstwo z Lubelszczyzny zajmujące się zaawansowaną technologią wspomagania wzrostu roślin w uprawach szklarniowych. Umożliwia to uprawę warzyw nawet zimą przy ograniczonych kosztach zużycia energii.

Lubelski start-up wykorzystując naukę jaką jest fotonika, zajmuje się technologią wspomagania wzrostu roślin. Firma stosuje zaawansowaną technologię LED, jednocześnie rozwijając własną oprawę LED COB (ang. Chip On Board) o wyselekcjonowanym spektrum światła, niezbędnym dla prawidłowego przebiegu fotosyntezy. W połączeniu z wysoką wydajnością energetyczną powoduje to, że niemal cała energia elektryczna zamieniana jest na światło absorbowane przez rośliny.

Lampy ograniczają zużycie energii elektrycznej w znacznie większym stopniu niż te przeciętnie stosowane. Potrafią emitować wschód i zachód słońca, co sprzyja zachowaniu naturalnych procesów w roślinach. W warunkach laboratoryjnych ich użycie owocuje o wiele większym plonem.

Każde przedsiębiorstwo rozwijające technologie w sektorze roślinnym może otrzymać wsparcie dla swoich innowacji  w ramach programów wspieranych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wsparcie start-upów w sektorze rolniczym wynosi od 1 do 3 mln zł a wnioski można składać do 11 marca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI