Powstał projekt szklarni solarnej - zasilanej energią słoneczną

Autor: swiatoze.pl 14 grudnia 2020 09:08

Powstał projekt szklarni solarnej - zasilanej energią słoneczną Powstał projekt szklarni solarnej; fot. unsplash.com

Naukowcy z kanadyjskiego Université de Sherbrooke w prowincji Quebec zaprojektowali szklarnię do hodowli owoców i warzyw, która jest w całości zasilana i ogrzewana energią słoneczną. Dzięki temu można prowadzić uprawy przez cały rok - podaje serwis swiatOZE.pl.

Słoneczna szklarnia jest ogrzewana wyłącznie dzięki sześciu panelom o mocy wyjściowej 165 W. Efektywna instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu szklarni współpracuje z czterema akumulatorami o łącznej pojemności 5,56 kWh i mocy 235 Ah, przechowującymi energię. Jak mówią kanadyjscy naukowcy, prototyp VG360 (wym. 3 m x 6 m) mógłby zapewnić plony dla trzy- lub czteroosobowej rodziny na cały rok.

Eksperci zaprojektowali szklarnię tak, aby zużywała jak najmniej energii. Optymalne rozmieszczenie paneli PV powoduje, że urządzenia mogą działać efektywnie kilka dni podczas pochmurnej pogody. Projekt szklarni słonecznej VG360 jest wart około 19 560 dolarów. W kwocie tej znalazły się koszty materiałów potrzebnych do budowy oraz elementy mechaniczne i elektryczne.

Możliwości i efektywność szklarni są testowane na farmie Ferme Berthe-Rousseau, prowadzonej przez organizację non-profit. Działka liczy 20 hektarów.

Projekt naukowców z Kanady przykuwa oko i zmienia dotychczasowy pogląd na uprawę roślin w szklarni. Ten pomysł może zrewolucjonizować jakość domowych upraw i uczynić je bardziej powszechnymi.

Więcej na swiatOZE.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI