Portugalia: Straż pożarna używa dronów w walce z pożarami lasów

Autor: PAP 06 lipca 2021 09:52

Portugalia: Straż pożarna używa dronów w walce z pożarami lasów Drony pomocne w walce z pożarami lasów/ fot. shutterstock

Ponad 20 wyspecjalizowanych dronów wykorzystywanych jest przez portugalskie służby, głównie straż pożarną, do gaszenia pożarów lasów. Od poniedziałku trwa dostosowywanie tych urządzeń do walki z żywiołem na terenie dużych kompleksów leśnych.

Jak poinformował w poniedziałek portal Sapo, wśród włączonych do akcji gaśniczych dronów są urządzenia zdolne przenosić ładunki wody o masie 100 kg.

"Gaszenie prowadzone przez dron odbywa się z odległości do 50 m od ognia" - podał portugalski portal, wskazując, że w ostatnich dniach testowana była m.in. praca dronów na silnie zadymionym przez żywioł terenie.

Portal Sapo wskazał, że podczas pracy dronów gaśniczych zaobserwowano, że intensywny dym oraz wysokie temperatury powietrza, przekraczające w miejscu pojawienia się ognia 1000 st. C, zakłócają pracę tych maszyn.

Od niedzieli portugalskie służby korzystające z dronów ugasiły kilkanaście ognisk żywiołu. Zapowiedziały jednocześnie, że spodziewają się, że liczba pożarów będzie wzrastać w najbliższych dniach wraz ze spodziewanymi od środy upałami.

Tymczasem z szacunków portugalskiej armii wynika, że w 2020 r. podczas blisko 400 godzin patrolowania terenów leśnych przez sześć używanych przez wojsko dronów udało się wykryć 62 przypadki pojawienia się ognia w lasach.

Portugalia/ Straż pożarna używa dronów w walce z pożarami lasów 
na wyposażeniu portugalskiej armii jest 36 dronów, za które armia zapłaciła blisko 6 mld euro. Pomiędzy 2018 r., kiedy nabyto te urządzenia, a 2020 r. maszyny te były stosowane sporadycznie do akcji gaśniczych.

Z kolei używane przez portugalską straż pożarną drony znajdują zastosowanie w kilku dystryktach kraju, najczęściej w aglomeracjach Lizbony, Coimbry, Leirii, Funchal, a także Vila Real.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI