×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pomoc suszowa: wnioski przez aplikacje, a jak wygląda szacowanie szkód?

Autor: Farmer.pl 15 lipca 2020 15:22

Pomoc suszowa: wnioski przez aplikacje, a jak wygląda szacowanie szkód? Jak wygląda szacowanie strat suszowych?; fot. shutterstock.com

Wniosek w aplikacji służącej do szacowania szkód rolniczych można uzupełniać do września. Wylosowanych 5 proc. pól zostanie poddanych kontroli.

MRiRW na początku lipca poinformowało o uruchomieniu aplikacji służącej do szacowania szkód rolniczych.

Podczas obrad senackiej Komisji Rolnictwa działanie tego systemu referował wiceminister Ryszard Kamiński.

- Rolnik od 1 czerwca będzie mógł zgłosić wystąpienie klęski suszy na swoim polu. W systemie płatności bezpośrednich agencji restrukturyzacji będzie plik, który zostanie zaciągnięty przez tę aplikację – plik z danymi rolnika, z uprawami, które on zgłosił. Jeżeli rolnik będzie obserwował na swoich polach kolejne negatywne zjawiska, aż do września będzie mógł uzupełniać swoje zgłoszenie - mówił.

Jak odkreślił, w tej aplikacji protokół będzie się generował automatycznie:

-  Po zatwierdzeniu wszystkiego – rolnik mówi: tak, to są wszystkie moje uprawy, wszystkie moje problemy związane z suszą – generował się będzie protokół, automatycznie uwzględniający dane z IUNG i dane z Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Wojewoda będzie mógł wykonać tylko 2 czynności: albo zatwierdzić protokół, albo po prostu go nie zatwierdzać - dodał.

Nie oznacza to, że sytuacja nie będzie kontrolowana bezpośrednio.

- Dodatkowo, żeby się upewnić, żeby nie pojawiły się jakieś tam wątpliwości, wylosowanych zostanie 5% pól – zapowiedział wiceminister. - Na te 5% pól wysłana zostanie komisja, żeby zweryfikować, czy nie było tam jakiegoś przekłamania. To jeszcze nie jest na 100% pewne, ale pracujemy także nad tym, żeby Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspomagał ten proces, przekazując wojewodom dodatkowe informacje z systemu satelitarnego, tak żeby oni mogli łatwiej podejmować decyzje o zatwierdzeniu lub niezatwierdzeniu protokołu.

W tej samej aplikacji będzie się generował wniosek do agencji restrukturyzacji, nie trzeba będzie więc składać go odrębnie.

Więcej na farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI