×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polskie Pomidory wdrożyły informatyczny system do zarządzania firmą

Autor: www.sadyogrody.pl 10 marca 2016 11:13

Polskie Pomidory wdrożyły informatyczny system do zarządzania firmą Zbiór pomidorów w szklarni firmy Citronex w Bogatyni; fot. ŻelaznaStudio

Firma Polskie Pomidory S.A., która należy do grupy Citronex, zajmującej się importem bananów oraz produkcją i dystrybucją pomidorów, wdrożyła platformę Sente S4 - do zarządzania firmą. Kompleks szklarni należący do przedsiębiorstwa zajmuje 10 hektarów. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii, firma jest w stanie dostarczać na rynek świeże pomidory malinowe przez cały rok.

PPO Siechnice pracuje na systemie Sente, który został dopasowany do charakteru działalności firmy.

- Istotne jest, aby już na początku zdefiniować najważniejsze potrzeby. Wśród firm z branży przetwórstwa spożywczego największym wyzwaniem jest stała kontrola kosztów i określenie rzeczywistego kosztu wytworzenia produktu. Śledzenie rentowności produkcji jest właściwie procesem ciągłym. Skupiając się na obszarze kontroli kosztów i analizie rentowności, szczególne znaczenie zyskuje odpowiednia obsługa magazynu. Duże znaczenie ma również prawidłowe ewidencjonowanie surowca - informują eksperci Sente.

Owoce pod wpływem ciepła tracą wodę, przez co ich waga zmienia się od momentu zerwania do chwili wydania z magazynu. Funkcjonalność systemu generująca dokumenty na odparowanie - czyli utratę wagi lub ubytek naturalny - musiała być tutaj standardem. Ponadto firmie Polskie Pomidory zależało na ograniczeniu czasu na wprowadzanie danych do systemu - raz naniesione dane powinny być dostępne na zamówieniu, dokumencie magazynowym oraz na fakturze. System ma za zadanie również automatycznie księgować dokumenty. Dodatkowo, przy takiej skali produkcji, kolejnym strategicznym elementem było stworzenie odpowiednich narzędzi do raportowania: możliwość dokładnego wyliczenia kosztów na poziomie funkcjonalności finansowo-księgowej.

- Nieodłącznym elementem procesu magazynowania jest również konieczność śledzenia ruchu towarów. Stanowi to już swoisty wymóg, niezbędny ze względu na spełnienie wskaźników jakościowych i norm bezpieczeństwa produktów żywnościowych. Ruch towarów jest odzwierciedlany za pomocą obiegu dokumentów magazynowych - dodają eksperci Sente.

Na efektywną realizację procesów biznesowych w sektorze spożywczym wpływają rozwiązania wspierające takie obszary, jak kontrola marży, kontrola partii/serii, kontrola opakowań zwrotnych. System daje możliwość kontrolowania stanów ilościowych opakowań przekazanych do klientów. Możliwe jest rejestrowanie dokumentów magazynowych ewidencjonujących obrót opakowań wraz z automatycznym naliczeniem kaucji, a także jej rozliczenie. Jest to o tyle istotne, że firma produkuje pomidory na dużą skalę, zaopatrując m.in. sieć sklepów Biedronka, i obrót opakowaniami stanowi dużą wartość.

To wszystko, czego wymagają normy branżowe i współpraca z wielkimi sieciami handlowymi, oznacza często konieczność uruchomienia EDI - daje to możliwość elektronicznej wymiany dokumentów między kontrahentami. Dokumenty przesyłane w tym standardzie mogą być automatycznie importowane do systemów informatycznych kontrahentów. 

Citronex to rodzinna firma, która powstała w 1988 r. jako przedsiębiorstwo zajmujące się handlem owocami i warzywami. Dziś zatrudnia około 1500 pracowników i działa w kilku sektorach gospodarki takich jak: import bananów, produkcja i dystrybucja pomidorów jak również logistyka, transport, myjnie i serwis samochodów ciężarowych, stacje paliw, hotele, restauracje oraz supermarkety.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI