Polacy pracują nad technologią do szacowania parametrów gleby

Autor: Rzeczpospolita 03 września 2021 15:24

Polacy pracują nad technologią do szacowania parametrów gleby Polacy opracowują nowatorską technologię, która ma pomóc w szacowaniu parametrów gleby / fot. shutterstock

Polacy opracowują nowatorską technologię, która ma pomóc w szacowaniu parametrów gleby. Sztuczna inteligencja wykorzystuje do tego celu zdjęcia satelitarne - informuje Rzeczpospolita.

Firmy KP Labs z Gliwic oraz QZ Solutions z Opola dzięki tej innowacji chcą umożliwić zdalny odczyt składu gleby. Zastosowanie takiej technologii skróci czas oczekiwania na wyniki kluczowych dla rolników badań z trzech tygodni do ledwie czterech dni.

Ponadto – jak przekonują autorzy tego projektu – pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i środowisko, ponieważ zminimalizuje ilość używanych nawozów rolniczych.

Jak podkreśla Michał Zachara, dyrektor operacyjny KP Labs, projekt Genesis nie tylko przyczyni się do rozwoju rolnictwa, ale również udowodni, że uczenie maszynowe może dostarczyć wyspecjalizowanym aplikacjom kluczowych informacji z surowych danych tzw. hiperspektralnych. – To wielki krok w przyszłość rolnictwa – zaznacza.

Więcej w Rzeczpospolitej. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI