PKN Orlen rozważa przetwarzanie rolniczej biomasy

Autor: PAP 18 maja 2021 14:20

PKN Orlen rozważa przetwarzanie rolniczej biomasy PKN Orlen analizuje możliwość zagospodarowania biomasy rolniczej/ fot. mat. pras. Orlen

PKN Orlen analizuje możliwość zagospodarowania biomasy rolniczej pochodzącej z wytwarzania cukru oraz produktów zbożowych i przetwarzanie jej na wysokomarżowe produkty petrochemiczne, biometan, a także wodór. Spółka podpisała list intencyjny w tej sprawie z Krajową Spółką Cukrową.

Informując we wtorek o nowym projekcie, PKN Orlen podkreślił m.in., iż jego realizacja "wpisałaby się w strategię Orlen2030, zakładającą rozwój +zielonej+ petrochemii i paliw alternatywnych".

"PKN Orlen analizuje możliwość zagospodarowania biomasy rolniczej pochodzącej z wytwarzania cukru oraz produktów zbożowych i przetwarzanie jej na wysokomarżowe produkty petrochemiczne, biometan oraz wodór. Spółka podpisała list intencyjny o współpracy w tym zakresie z Krajową Spółką Cukrową" - przekazał płocki koncern.

PKN Orlen wyjaśnił, że wspólna realizacja projektu "wpisałaby się w globalny trend rozwoju zielonej energetyki, a także gospodarki obiegu zamkniętego". Jak zaznaczył płocki koncern, "biomasa pochodząca z gospodarstw rolnych w postaci przetworzonej do nawozów czy środków ochrony roślin, ponownie wracałaby do rolników".

"Konsekwentnie podejmujemy działania, które maksymalizują zyski spółki i wzmacniają jej pozycję na międzynarodowym rynku, a jednocześnie przybliżają do osiągniecia neutralności emisyjnej do 2050 r." - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Jak dodał, współpracę z Krajową Spółką Cukrową płocki koncern postrzega jako szansę na dalszy rozwój kluczowych obszarów swej działalności i wdrożenie kolejnych projektów przyjaznych środowisku. "Ich realizacja przyniosłaby nam wymierne korzyści biznesowe i stanowiła kolejny krok do osiągnięcia celów założonych w strategii" - oświadczył Obajtek.

Prezes PKN Orlen ocenił, że podpisany z Krajową Spółką Cukrową list intencyjny to początek działań w kierunku realizacji strategicznych założeń płockiego koncernu oraz "znakomity przykład łączenia interesów dwóch firm, których wspólnym mianownikiem jest polski kapitał".

Według Krzysztofa Kowy, prezesa Krajowej Spółki Cukrowej, współpraca z PKN Orlen to szansa dla tego podmiotu na dalszą dywersyfikację działalności w oparciu o jego "biotechnologiczny know-how".

"Podjęta inicjatywa utwierdza nas w przekonaniu, że obszar badań naukowych i innowacji, który rozwijamy, znajdzie komercyjne zastosowanie u najbardziej wymagających partnerów. Produkcja spożywcza pozostaje naszą podstawową działalnością, natomiast współpraca z PKN Orlen zwiększy nasz potencjał w zakresie zagospodarowania produktów ubocznych, z korzyścią dla środowiska naturalnego" - ocenił Kowa.

PKN Orlen przekazał, że list intencyjny podpisany z Krajową Spółką Cukrową zakłada współpracę w zakresie badań nad przekształcaniem biomasy, będącej produktem ubocznym wytwarzania cukru, np. melasy i liści buraków cukrowych, oraz wyrobów zbożowych, w wysokomarżowe produkty petrochemiczne, m.in. wykorzystywane w rolnictwie nawozy, środki ochrony roślin czy komponenty pasz dla zwierząt, a także w "zielony" wodór i biometan, na które systematycznie rośnie zapotrzebowanie.

"Efektem tych badań może być wdrożenie innowacyjnego projektu, który polegałby na budowie instalacji do przetwarzania biomasy zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych Krajowej Spółki Cukrowej" - zauważył płocki koncern.

PKN Orlen wspomniał jednocześnie, iż Krajowa Spółka Cukrowa, która jest jedynym polskim producentem cukru, posiada siedem cukrowni, z czego pięć znajduje się w bliskiej odległości od zakładów Grupy Orlen w Płocku i we Włocławku. "Taka lokalizacja instalacji wpłynęłaby na optymalizację kosztów transportu, co dodatkowo zwiększyłoby opłacalność inwestycji" - podkreślono w informacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI