×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

"Paliwo rolnicze" może obniżyć koszty rolników

Autor: DIR 28 grudnia 2022 13:00

"Paliwo rolnicze" może obniżyć koszty rolników "Paliwo rolnicze" może obniżyć koszty rolników/ fot.shutterstock.com

Zarząd DIR zwraca się z wnioskiem o podjęcie czynności zmierzających do obniżenia kosztów paliwa dla producentów rolnych. Najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie, tzw." paliwa rolniczego".

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej, odnosząc się do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na jeden litr oleju w 2023 r., stoi na stanowisku, że ww. stawka nie powinna być niższa niż 1,50 zł za litr ON. Wpływ na to mają galopujące ceny paliw oraz prognozy wskazujące, że sytuacja będzie jeszcze bardziej dynamiczna.

Zarząd DIR zwraca się z wnioskiem do właściwych organów o wystąpienie do właściwych organów o podjęcie wszelkich czynności administracyjno-prawnych, których skutkiem będzie obniżenie kosztów paliwa dla rolników.

- Znana powszechnie sytuacja na rynku paliw, w szczególności drastyczny wzrost cen w ostatnim roku, ale też w latach ubiegłych, skutkuje znacznym podwyższeniem kosztów pracy rolnika, czego następstwem jest nieopłacalność ekonomiczna prowadzenia gospodarstwa rolnego bez podniesienie cen sprzedawanych płodów rolnych, a także innych produktów wytworzonych w gospodarstwie. Dalszym skutkiem wyżej opisanego zjawiska mogą być kolejne podwyżki cen żywności. Dotychczas poczynione starania o złagodzenie sytuacji konsumentów, dla rolników nie mają pozytywnych skutków - wskazuje Izba Rolnicza.

- Obniżka podatku VAT nie ma dla środowiska rolniczego znaczenia, ponieważ zgodnie z przepisami rolnikom przysługuje zwrot. Wobec powyższych faktów, zarząd DIR zwraca się z wnioskiem o podjęcie czynności zmierzających do obniżenia kosztów paliwa dla producentów rolnych - czytamy w piśmie.

- Najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie, tzw." paliwa rolniczego". Sugerowane rozwiązanie będzie najprostszym z proponowanych, ograniczy zbędną biurokrację, a przez to usprawni proces zakupu i rozliczania. W związku z tym, że uchwalony został już szereg nowelizacji przepisów chroniących przedsiębiorstwa przed negatywnymi skutkami globalnej sytuacji ekonomicznej, nazywanych powszechnie tarczami ochronnymi i antyinflacyjnymi, w opinii zarządu DIR zasadnym jest tego rodzaju pomoc skierować także dla gospodarstw rolnych. W  ocenie Zarządu DIR właściwe jest wprowadzenie tzw. paliwa rolniczego – napisał 19 grudnia Ryszard Borys,prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI