Paliwa w Polsce jedne z najtańszych w UE

Autor: PAP 07 kwietnia 2022 12:25

Paliwa w Polsce jedne z najtańszych w UE Paliwa w Polsce jedne z najtańszych w Unii Europejskiej/ fot. shutterstock

Polscy kierowcy nie płacą tak wysokich cen, jak konsumenci z innych państw członkowskich UE - zapewniła w czwartek Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. W marcu br., po przeliczeniu na euro, tylko w trzech państwach UE paliwa były tańsze niż w Polsce - dodano.

W marcu najdroższa benzyna 95 była w Holandii, Finlandii i Danii; najtaniej zaś oferowano na Węgrzech, Cyprze i Malcie - wynika z danych przekazanych przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

"Rosyjska agresja na Ukrainę miała duży wpływ nie tylko na światowy rynek ropy, ale także na polski rynek paliw. Cały europejski sektor energetyczny stoi przed wyzwaniem zabezpieczenia stabilnych dostaw rynkowych" - przekazała w komunikacie POPiHN.

Wskazano, że na poziomie UE toczy się debata dotycząca sankcji na rosyjskie surowce energetyczne, "co bez wątpienia miałoby wpływ na koszty funkcjonowania mieszkańców UE".

"Ceny ropy dynamicznie się zmieniają w przedziale 100-130 dolarów amerykańskich za baryłkę, niepokojąco zbliżając się do historycznych rekordów. Niestabilny jest również kurs wymiany zł względem dolara. To główne czynniki wzrostu cen paliw na krajowych stacjach" - tłumaczy POPiHN.

Skokowy wzrost cen paliw w Europie

Organizacja podkreśla, że od początku wojny na Ukrainie (24 lutego br.) obserwowany jest skokowy wzrost cen paliw we wszystkich krajach w Europie.

"W szczególności dotyczy to oleju napędowego, na który popyt dynamicznie wzrastał w UE jeszcze przed rosyjskim atakiem. Niemniej jednak, polscy kierowcy nie płacą tak wysokich cen, jak konsumenci z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Według najnowszych danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, w marcu 2022 r. po przeliczeniu na euro tylko 3 państwa UE miały paliwa niewiele tańsze niż Polska" - przekazano. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI