Opracowano robota do zapylania jeżyn i malin w warunkach szklarniowych (wideo)www.sadyogrody.pl/Freshplaza - 12 września 2018 12:11


Naturalne zapylacze, szczególnie pszczoły miodne, znikają w alarmującym tempie. Stanowi to poważne zagrożenie dla rolnictwa, ponieważ pszczoły są głównymi zapylaczami ogromnej różnorodności upraw. Ich zniknięcie może ostatecznie doprowadzić do zmniejszenia ilości dostępnej żywności na rynku.

Jak podaje serwis Freshplaza, naukowcy z West Virginia University (WVU) opracowali autonomiczny robot inspirowany pszczołami, który może zapylać rośliny jeżyn w środowisku szklarniowym – BrambleBee.

- Jednym z głównych problemów dotyczących obecnej produkcji rolnej jest zapylanie upraw - powiedział Yu Gu, jeden z badaczy, który opracował robota. Aby rozwiązać ten problem, Gu i jego współpracownicy zaprojektowali prototypowy robot precyzyjnego zapylacza do zapylania jeżyn i malin w warunkach szklarniowych. Ich projekt jest finansowany przez National Institute of Food and Agriculture (NIFA), agencję amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w ramach National Robotics Initiative.

{youtube;66isrgth7-Q}