Opłata mocowa – jak zapobiec podwyżkom cen energii?

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 02 lutego 2021 17:27

Opłata mocowa –  jak zapobiec podwyżkom cen energii? Opłata mocowa – jak zapobiec podwyżkom cen energii?/ fot. shutterstock

Od stycznia 2021 roku rachunki za elektryczność są obciążone dodatkową kwotą, tzw. opłatą mocową. Konieczność ponoszenia wyższych opłat, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej i zmagań z pandemią, to ogromne wyzwanie dla przedsiębiorców.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w ciągu najbliższego roku z tytułu opłaty mocowej do budżetu państwa wpłynie 5,6 mld złotych, a aż 80% tej kwoty zapłacą właśnie przedstawiciele biznesu. Jak dużych podwyżek możemy się spodziewać i co najważniejsze - czy można się przed nimi uchronić?

Opłata mocowa to nowa pozycja na rachunkach za energię elektryczną. Zużycie energii rokrocznie wzrasta, państwo chce uchronić się przed ryzykiem niewystarczającej podaży i potrzebuje rezerw mocy, które elektrownie będą miały w gotowości na wypadek zwiększonego zapotrzebowania. Właśnie z opłaty mocowej finansowane ma być gromadzenie i przechowywanie tych rezerw. Celem pobocznym jest również zachęcenie dostawców energii do unowocześniania elektrowni. Opłata mocowa ma zmieniać się co roku i o jej wysokości będzie decydował Urząd Regulacji Energetyki. Warto podkreślić, że opłata ta jest przewidziana na okres 30 lat, co wskazuje na chęć finansowania z niej transformacji energetycznej kraju (30 lat to maksymalny okres działania np. bloków węglowych).

Jak dużych podwyżek mogą spodziewać się przedsiębiorcy?

W zależności od tego, czy mówimy o gospodarstwach domowych czy przedsiębiorstwach, opłata naliczana będzie inaczej. W przypadku przedsiębiorców, będzie ona pobierana od każdej kWh zużytej przez firmę podczas dnia roboczego od godziny 7 do 22 i wyniesie 76,2 zł/MWh. Firma, pracująca we wskazanych godzinach, zużywająca około 50 MWh rocznie, może zapłacić więcej o blisko 4 000 złotych. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa kwota będzie rosnąć. Jak wyliczyli analitycy z PwC – przedsiębiorstwo zużywające rocznie 12 000 MWh będzie zmuszone zwiększyć swoje wydatki na energię elektryczną o ponad 900 000 zł!

- Opłata mocowa z pewnością znacząco obciąży budżety przedsiębiorstw, zwłaszcza jeżeli mówimy o małych i średnich firmach, które korzystają z prądu przede wszystkim w godzinach od 7 do 22, kiedy opłata ma być pobierana. Na te godziny w wielu firmach przypada aż 75% okresu zużycia, dlatego też wzrost kosztów energii elektrycznej będzie z pewnością odczuwalny. Na podstawie danych o zużyciu energii przeprowadziliśmy wstępne analizy, z których wynika, że dla większości branż podwyżki będą wynosiły średnio 10-15%, a w wielu wypadkach mogą sięgnąć nawet 20% miesięcznie, co w skali roku przełoży się na znaczne kwoty. Największe podwyżki czekają firmy usługowe i produkcyjne - mówi Beata Zabłocka, dyrektor Kanału B2B, Sunday Polska.

Jak uniknąć podwyżek i zmniejszyć rachunki za prąd?

Opłata mocowa obowiązywać będzie wszystkie firmy. Są jednak sposoby na to, by zminimalizować rosnące koszty, które dla wielu przedsiębiorców będą z pewnością odczuwalne. Wzrost kosztów energii z pewnością przełoży się niestety na kondycję firm – zmniejszenie konkurencyjności i konieczność podwyższenia cen wielu produktów i usług, a to z kolei wpłynie na spadek konsumpcji. Jako, że jest to podwyżka wyłącznie lokalna, polskim firmom będzie jeszcze trudniej konkurować z zagranicznymi przedsiębiorstwami, które nie będą musiały podwyższać cen. Dlatego już teraz warto pomyśleć o tym, jak polskie przedsiębiorstwa mogą w horyzoncie długoterminowo zoptymalizować cash flow i znaleźć alternatywę dla kupowania energii elektrycznej z zakładów.

- Opłata mocowa to mocne uderzenie w finanse przedsiębiorstw, które dodatkowo zmagają się teraz z negatywnymi skutkami pandemii i spowolnieniem gospodarczym. Z pewnością wszyscy będą szukać rozwiązań, które pozwolą optymalizować koszty i jak najwięcej zaoszczędzić. Ci, którzy będą mogli sobie na to pozwolić, będą starali się przesunąć swoją największą aktywność produkcyjną czy operacyjną poza godzinami 7 a 22. Ci, którzy nie będą mogli sobie na to pozwolić lub będą chcieli szukać jeszcze efektywniejszego modelu, będą rozglądać się za wdrożeniem rozwiązań OZE, takich jak instalacje fotowoltaiczne – podsumowuje Marcin Pieczora, prezes Sunday Polska.

Fotowoltaika sprawdź oferty na Giełda Rolna!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI