×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Olej napędowy nigdy nie był tak drogi jak teraz

Autor: PAP 12 października 2022 16:22

Olej napędowy nigdy nie był tak drogi jak teraz Olej napędowy nigdy nie był tak drogi jak teraz/ fot.shutterstock.com

Tankowanie oleju napędowego nigdy nie było tak drogie jak obecnie. Litr diesla kosztuje średnio 8,01 zł, to ruch w górę o 72 groszy - poinformowali analitycy e-petrol.pl. W przypadku benzyny Pb95 odnotowano zwyżkę o 46 gr, do 6,85 zł za litr.

Olej napędowy po 8 zł

"Tankowanie oleju napędowego nigdy jeszcze nie było tak drogie jak obecnie. Pesymistyczne prognozy e-petrol.pl dla tego gatunku paliwa stały się faktem i dziś litr diesla kosztuje średnio 8,01 zł" - poinformowali w środę analitycy e-petrol.pl.

Eksperci przyznali, że skala podwyżki dla ON nie jest wprawdzie tak duża, jak na początku marca br., kiedy w ciągu tygodnia podrożał on o 1,54 zł/l, ale i tak ruch w górę o 72 gr jest bardzo wyraźny i boleśnie odczują go kierowcy. "W przypadku benzyny Pb95 odnotowaliśmy zwyżkę o 46 gr do poziomu 6,85 zł/l" - wskazali.

Stabilna pozostaje natomiast średnia ogólnopolska cena LPG i wynosi 3,09 zł/l.

Dlaczego olej napędowy jest droższy od benzyny?

"Sytuacja, z którą aktualnie mierzą się tankujący, jest pokłosiem zarówno znaczących wzrostów cen ropy po kontrowersyjnej decyzji producentów OPEC+, dotyczącej mocnego cięcia limitów wydobycia surowca, jak i szokowych zmian cen hurtowych paliw, które od początku października wzrosły o ponad 400 zł/1000 l dla benzyny 95-oktanowej i o 800 zł dla oleju" - zwrócili uwagę analitycy.

Najniższe średnie ceny poszczególnych gatunków paliw e-petrol.pl odnotował w tym tygodniu w województwie świętokrzyskim, gdzie najmniej płaci się za litr benzyny Pb95 - 6,80 zł, na Dolnym Śląsku, na którym z ceną równą 8,00 zł/l jest najtańszy diesel, oraz w województwie łódzkim, gdzie litr LPG kosztuje 2,92 zł.

"Tankowanie benzyny i oleju jest najdroższe na Podkarpaciu - tam ich przeciętne ceny wynoszą 6,91 i 8,07 zł/l. LPG nadal kosztuje najwięcej na Dolnym Śląsku - 3,25 zł/l" - wynika z danych e-petrol.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI