Nowy rodzaj paneli słonecznych zrewolucjonizuje uprawy szklarniowe?

Autor: focus.pl 25 marca 2021 13:42

Nowy rodzaj paneli słonecznych zrewolucjonizuje uprawy szklarniowe? Półprzezroczyste ogniwa słoneczne w szklarniach; fot. unsplash.com

Amerykańscy naukowcy odkryli, że szklarnie wyposażone w półprzezroczyste ogniwa słoneczne mogą generować energię elektryczną bez wpływu na wzrost i zdrowie rosnących w nich roślin.

Jak podaje focus.pl, naukowcy z Karoliny Północnej w USA testowali uprawę czerwonej sałaty pod różnymi rodzajami szkła i różnymi długościami fal światła, utrzymując wszystkie inne zmienne na tym samym poziomie – w tym temperaturę, stężenie CO2 oraz ilość wody i nawozów.

Sałata uprawiana pod ogniwami słonecznymi nie wykazała żadnych istotnych różnic w kluczowych pomiarach, takich jak poziom antyoksydantów, absorpcja CO2, wielkość i waga. Panele słoneczne okazały się być również bardzo pomocne w regulowaniu temperaturę w szklarni.

Panele słoneczne są w tym przypadku półprzezroczystymi organicznymi ogniwami słonecznymi (które dla ułatwienia komunikacji naukowcy nazywają skrótowo ST-OSC), a nie bardziej tradycyjnym typem opartym na krzemie, z którego korzysta się na rozległych farmach energii słonecznej. Istnieje nadzieja, że pewnego dnia ta sama technologia będzie mogła być stosowana nawet w oknach budynków mieszkalnych.

Czy to sugeruje, że moglibyśmy budować neutralne energetycznie szklarnie bez żadnej szkody dla upraw?

Więcej na focus.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI