Naukowcy opracowali nowe rozwiązania, które przedłużają trwałość truskawek

Autor: www.sadyogrody.pl 20 sierpnia 2015 12:50

Naukowcy opracowali nowe rozwiązania, które przedłużają trwałość truskawek Dzięki powłoce z pektyny okres przydatności truskawek do spożycia wzrósł z 6 do 15 dni./ fot. shutterstock.com

Naukowcy z Uniwersytetu San Nicolás de los Garza w Meksyku opracowali jadalną powłokę wykonaną z pektyny. Dzięki specjalnej powłoce truskawki na dłużej zachowują odpowiednią jakość, bez utraty smaku - podaje freshplaza.com.

Według Food and Agriculture Organization ponad 4,5 mln ton truskawki uprawia się corocznie w Stanach Zjednoczonych, Turcji, Hiszpanii, Egipcie oraz w Meksyku. Problem polega na tym, że truskawki jako owoce miękkie są mniej trwałe i bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom. W związku z tym wymagają specjalnych zabiegów zarówno podczas zbioru, jak i w trakcie przechowywania.

Aby truskawki zachowały jak najdłużej świeżość, należy je jak najszybciej schłodzić do temperatury 0 st. C. Schłodzone truskawki w specjalnych pojemnikach muszą być wciąż opakowane, aby utrzymać stałą (niską) temperaturę. Tak zapakowane owoce należy jak najszybciej dostarczyć dokonsumentów.

Naukowcy z Uniwersytetu San Nicolás de los Garza w odpowiedzi na problemy z utrzymaniem odpowiedniej jakości truskawek, stworzyli jadalną powłokę - Edible Active Coating (EAC), która zarówno poprawia jakość, jak i przedłuża trwałość truskawek. Powłoka ta jest skonstruowana z pektyny, która jest składnikiem wielu ścian komórkowych owoców i warzyw.

Podczas badań truskawki umyto i zdezynfekowano, a następnie zanurzano w specjalnej powłoce. Zapakowane owoce przechowywano w temperaturze 4 st. C. W wyniku doświadczeń wykazano, że truskawki, w których zastosowano powłokę z pektyny, zachowują nawet lepszą barwę, smak oraz konsystencję (pozostają jędrniejsze), a ich okres przydatności do spożycia wzrósł z 6 do 15 dni. Dodatkowo powłoka truskawki zabezpiecza owoce przed rozwojem mikroorganizmów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI