×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Na SGGW powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej OZE

Autor: PAP 08 lutego 2021 09:19

Na SGGW powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej OZE Na SGGW powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej OZE; fot. shutterstock.com

Centrum Edukacji Ekologicznej OZE powstanie za 2,5 mln zł na terenie zakładu doświadczalnego Wilanów-Obory należącego do SGGW. Obiekt ma być samowystarczalny energetycznie i być wyposażony m.in. w biogazownię oraz panele fotowoltaiczne.

Przedstawiciele resortu klimatu i środowiska, województwa mazowieckiego, władz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej brali udział w podpisaniu umowy o dofinansowaniu projektu. Kosztować on będzie 2,5 mln zł. 2,1 mln zł pochodzić będzie z NFOŚiGW.

Obiekt ma powstać z końcem 2022 roku na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Wilanów-Obory. W ramach projektu planowana jest budowa zaplecza laboratoryjno-dydaktycznego, gdzie mieszkańcy, studenci, uczniowie i młodzież będą mogli w sposób bezpośredni zapoznawać się z procesami zachodzącymi w instalacjach wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii. Zakłada się również, że w Centrum Edukacyjnym studenci oraz pracownicy naukowi będą mogli prowadzić prace badawczo-rozwojowe.

"Odnawialne źródła energii to technologie, które wciąż są rozwijane, badane i udoskonalane. Służą nie tylko planecie, hamując zmiany klimatu przez zmniejszanie emitowanego CO2, ale mają ułatwiać nasze życie i obniżać koszty, które ponosimy. Fotowoltaika oraz biopaliwa to rozwiązania, które bardzo szybko zyskują popularność w Polsce. Właśnie dlatego edukacja ekologiczna w tym zakresie jest tak ważna" - przekonywał minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Uczestniczący w wydarzeniu wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zwrócił z kolei uwagę, że inwestycję docenią okoliczni mieszkańcy, którzy zostaną uwolnieni od przykrego zapachu oraz zanieczyszczania pobliskiego jeziorka.

Ministerstwo wyjaśniło, że realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do rozwiązania problemu dotyczącego odoru z prowadzonej przez SGGW hodowli bydła. Dzięki instalacji biogazowej, obornik i gnojowica wytwarzane w RZD Obory będą wykorzystywane do produkcji ekologicznego paliwa, tj. biogazu rolniczego.

Inwestycja obejmie m.in. budowę instalacji demonstracyjnej do produkcji biogazu z naturalnych substratów organicznych. Powstanie układ kogeneracyjny produkujący ciepło i energię elektryczną z biogazu oraz instalacji fotowoltaicznej.

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska zwrócił uwagę, że Polska posiada ogromny potencjał w zakresie produkcji biogazu i biometanu, szczególnie w sektorze rolniczym. Dodał, ze według ekspertów w Polsce można produkować ok. 7 mld m sześc. biogazu rocznie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI