Jak co roku nie omija nas kwestia cen nowego opakowania na truskawki- czym bliżej sezonu plantatorzy muszą uzupełniać potencjalne braki. Sprzedaż nowych łubianek rusza w zasadzie już w grudniu i trwa, aż do początku sezonu. A zakup łubianek z roku na rok staje się coraz bardziej znaczącym wydatkiem.

Łubianki drewniane- z roku na rok coraz droższe 

Na giełdach internetowych znajdujemy wiele ofert sprzedaży łubianek zarówno drewnianych jak i plastikowych. Monitorując ceny widzimy że tanio nie jest. Już dwa miesiące temu ceny drewnianego opakowania startowały z poziomu 1,85 zł za sztukę. Z każdym dniem ofert sprzedaży przybywało ale ceny także wzrosły.  Aktualnie większość ofert wynosi 2-2,20 zł za 2 kg opakowanie, ale znajdujemy i wyższe stawki - nawet 2,40 zł za nowe, jasne łubianki.

Ceny już są wysokie a do sezonu jeszcze sporo czasu pozostało. Jest to kolejny rok, kiedy ceny za nową łubiankę nie maleją: Łubianki - jakich cen można się spodziewać przed zbiorami truskawek?

W ubiegłym sezonie wysokie ceny łubianek były efektem rosnących cen drewna, braku ludzi do pracy a także pandemii.

Choć w obecnym sezonie mierzymy się z innymi wyzwaniami to kwestia drewna nadal pozostaje. Mianowicie, po agresji Rosji na Ukrainę i udziałem w niej ze strony Białorusi, Rada Unii Europejskiej wydała rozporządzenie, które nakłada na Białoruś sankcje, obejmujące m.in. zakaz importu z tego kraju produktów drewnianych opatrzonych kodem celnym 44.  Sam zakaz obowiązuje od dnia 3 marca 2022 r.

Zakaz importu produktów drzewnych z Białorusi

Tym samym możemy spodziewać się, że ceny drewna choć już wysokie, znów mogą pójść w górę, co na pewno przełoży się na ceny łubianek. Widać to choćby po cenie palety zwykłej typu Euro, która już teraz jest bardzo droga. 

Czy plastikowe opakowanie jest alternatywą?

Łubianki plastikowe to dla plantatora wydatek zaczynający się co najmniej od 2,40 zł za sztukę. Ale są i droższe. Na jednej z giełd internetowych znaleźliśmy ofertę 4,60 zł za nową 3 kilogramową łubiankę z plastiku.

Są zwolennicy tego opakowania- bo jak mówią można je dłużej użytkować, bo jest trwalsza. Ale w branży trend jest raczej odwrotny. Znacząca większość plantatorów pozostaje przy drewnianym opakowaniu. Zdaniem wielu plantatorów dla truskawki deserowej łubianka plastikowa się nie nadaje. Prezencja truskawek deserowych w takim opakowaniu jest znacznie gorsza a jak wiadomo, klient kupuje oczami. Ewentualnie ma ona zastosowanie dla truskawki przemysłowej.

Łubianki tekturowe - warto?

Mamy w użyciu również łubianki tekturowe, choć ceny tektury poszły do góry to w ogólnym rozrachunku nadal są one tańsze. Jednokilowe opakowanie tekturowe na truskawkę to cena co najmniej 0,50 zł za sztukę.

Kwestią zasadniczą, zniechęcającą do ich zakupu, jest ich względnie niska użyteczność. W opinii plantatorów są one mniej użyteczne choćby w przypadku stosowania ich w zbiorze prosto z pola. Tego typu łubianka nie sprawdza się przy dużej wilgotności czy przelotnych opadach deszczu w trakcie zbioru. Tektura łatwo ulega zmoczeniu i zabrudzeniom, oceniana jest raczej jako produkt jednorazowy.

Jakie ceny osiągną łubianki przed nowym sezonem?

Tradycyjnie największy zakup łubianek odbywa się tuż przed  zbiorami. O ile jeszcze wzrosną ceny łubianek w najbliższych miesiącach? tego nie wiemy, ale plantatorzy truskawek spodziewają się, że jak co roku, im bliżej sezonu łubianki będą drożeć.