Lampy LED z Polski oświetlają uprawy pomidora w Kazachstanie

Autor: www.sadyogrody.pl 26 kwietnia 2021 12:49

Lampy LED z Polski oświetlają uprawy pomidora w Kazachstanie W styczniu szklarnia z uprawą pomidorów w Kazachstanie po raz pierwszy rozświetliła się światłem z lamp LED/ fot. materiały prasowe

W styczniu 2020 roku szklarnia z uprawą pomidorów w Kazachstanie po raz pierwszy rozświetliła się światłem z lamp LED. Na początku doświetlały one obszar 5000 m2. Właściciele obiektu zdecydowali się na takie doświadczenie uprawowe, aby przekonać się, jak rośliny zareagują na taką barwę światła. W nowym sezonie w szklarni postanowiono zainstalować kolejną partię lamp LED, lecz tym razem na dziesięciokrotnie większym obszarze – 50 000 m2.

Lampy LED firmy Plantalux zdały egzamin. – Początkowo inwestor zakupił 1000 lamp HPS o mocy 1000 W każda. Przekonaliśmy go, aby na jednej części zainstalował nasze lampy LED o mocy 500 W każda i po sezonie porównał, która technologia przyniesie lepsze efekty – wyjaśnia Rafał Lachowski z Plantalux.

– Przy kolejnych zakupach zdecydowaliśmy wspólnie o zainstalowaniu lamp na kolejnym obszarze, ale o mocy większej o 20% (600 W) aby jeszcze bardziej zwiększyć zbiory – dodaje Jakub Lachowski z Plantalux.

Szklarnia doświetlana lampami LED firmy Plantalux ma powierzchnię 55 000 m2, co czyni ją jedną z największych tego typu instalacji w tej części świata.

– Nasze lampy LED do doświetlania upraw posiadają obecnie certyfikaty CE oraz EAC i przechodzą serię testów w celu uzyskania kolejnego certyfikatu UL, który pozwoli nam wejść na rynki północnoamerykańskie – dzieli się aktualnymi informacjami Rafał Lachowski.

Lampy HPS można wymieniać w stosunku 1: 1 na szklarniowe lampy LED, bez specjalnej ingerencji w instalację elektryczną. W połączeniu ze spektrum światła, które jest efektem wieloletniej pracy oraz badań prowadzonych na uczelniach – w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach – daje to wymierne efekty.

– Już w trzecim kwartale tego roku wprowadzimy do sprzedaży nowe spektra światła o zwiększonej wydajności – ponad 3 µmol m-2 s -1 – dodaje Jakub Lachowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI