KRUS i ARiMR wdrażają cyfryzację do wszystkich obsługiwanych sprawPAP - 03 lipca 2020 13:58


W Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwają prace nad wprowadzeniem cyfryzacji do wszystkich obsługiwanych spraw - poinformował w piątek wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński.

Uproszczenie i przyspieszenie procedur związanych z wykorzystaniem środków elektronicznych przez rolników w ramach prowadzonych naborów oraz ich rozliczania było tematem piątkowego spotkania z Prezydium Porozumienia Rolniczego, przedstawicielami organizacji - członków Copa-Cogeca - wskazało w komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W rozmowach uczestniczyli też: zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Tomasz Kuśnierek oraz Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka.

Wiceminister zapewnił, że przy składaniu wniosków przez rolników w systemach elektronicznych zastosowano już wiele uproszczeń. "Od dwóch tygodni działa aplikacja, która za pośrednictwem profilu zaufanego jest pomocna przy procesie szacowania szkód suszowych, m.in. przez bazowanie na Ekonomicznym Bilansie Wodnym, wykorzystaniu georadarów i systemów satelitarnych. Sama aplikacja ma mieć docelowo jeszcze szersze zastosowanie" - powiedział Kamiński, cytowany w komunikacie resortu.

Zwrócił również uwagę, że w przypadku pracowników sezonowych zostały wprowadzone rozwiązania ułatwiające regulacje dotyczące pomocnika rolnika. "W KRUS i ARiMR trwają prace nad wprowadzeniem cyfryzacji we wszystkich obsługiwanych sprawach" - napisał.

Podczas spotkania zwrócono także uwagę m.in. na skrócenie terminu rozpatrywania złożonych wniosków, system Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) oraz szybszą wypłatę suszowego. Poruszono także kwestie dotyczące spółek wodnych oraz pracowników sezonowych w szkółkarstwie, pomocy de minimis, uciążliwości produkcji rolniczej, a także nadmiernego stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt gospodarskich.

W komunikacie przekazano, że wiceminister Kamiński poinformował o zakończonych negocjacjach w sprawie unijnego planu działania na rzecz zrównoważonej gospodarki wspólnoty "Zielony Ład" oraz strategii: "Od pola do stołu" oraz "Bioróżnorodności", zachęcając jednocześnie do analizowania i składania przez organizacje rolnicze swoich propozycji i wniosków na temat tych dokumentów.