×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kredyt z EBI na budowę przez PGE trzech farm wiatrowych na lądzie

Autor: PAP 14 stycznia 2020 09:31

Polska Grupa Energetyczna zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę kredytową na finansowanie budowy trzech lądowych farm wiatrowych o mocy prawie 100 MW. Umowa opiewa na maksymalnie 64 mln euro - poinformowały w poniedziałek PGE i EBI.

Jak podała PGE, celem kredytu jest finansowanie nakładów inwestycyjnych na budowę nowych lądowych farm wiatrowych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Polsce. Inwestycja obejmuje projekty farm: Starza, Rybice i Karnice II, - tworzących wspólnie projekt Klaster - o łącznej moc zainstalowanej do 97 MW.

PGE podkreśliła, że umowa w momencie podpisania była pierwszym tego typu projektem energetycznym wśród kredytobiorców EBI, zatwierdzonym po przyjęciu nowej polityki banku dla sektora energetycznego. W listopadzie 2019 r. EBI podjął decyzję o zaprzestaniu z końcem 2021 r. finansowania inwestycji związanych z gazem ziemnym, co oznacza, że bank nie będzie finansował inwestycji w sektorze paliw kopalnych. Kilka lat temu wycofał się z kredytowania inwestycji związanych z węglem.

Na mocy umowy EBI udostępni spółce "celową linię kredytową na okres do 17 lat na kwotę stanowiącą ok. 50 proc. wartości projektu". PGE szacuje nakłady inwestycyjne na projekt Klaster na 545 mln zł (ok. 128,2 mln euro). Kredyt z EBI jest jednym z elementów pozyskiwania nowych źródeł finansowania dla programu inwestycyjnego Grupy Kapitałowej PGE - zaznaczyła spółka.

- Nasza roczna produkcja energii elektrycznej z wiatru wzrosła z 0,1 TWh w 2011 r. do ponad 1 TWh i to nie jest nasze ostatnie słowo. Przy wsparciu EBI zmierzamy do zakończenia inwestycji w nowe moce wiatrowe na lądzie. Naszą ambicją jest osiągnięcie 25 proc. udziału w krajowej produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w 2030 r. - oświadczył, cytowany w komunikacie, prezes PGE Henryk Baranowski.

Podkreślił, że Grupa zamierza osiągnąć ten cel m.in. dzięki realizacji kolejnych zielonych inwestycji. - Do 2026 r. ma powstać nasza pierwsza farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim o mocy 1 GW, a do 2030 r. w ramach naszego morskiego projektu zamierzamy uruchomić kolejne 1,5 GW mocy. Do tego czasu planujemy również wybudowanie do 2,5 GW mocy w fotowoltaice - powiedział Baranowski.

EBI z zadowoleniem przyjmuje plany inwestycyjne PGE i jej zaangażowanie w rozwój bardziej zrównoważonego portfela wytwórczego poprzez dedykowany program inwestycji w OZE - oceniła z kolei wiceprezes EBI Lilyana Pavlova, nadzorująca działalność w Polsce i w krajach objętych polityką spójności.

- Planowane działania przyczynią się do stopniowej dekarbonizacji polskiego sektora energetycznego. Transformacja ta niewątpliwie przyniesie ogromne korzyści nie tylko polskiej gospodarce, ale dzięki czystszemu środowisku również jej obywatelom - zaznaczyła Pavlova.

Farmy położone są w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego na obszarze powiatów Kamień Pomorski i Gryfice w odległości od 3 do 13 km od linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Ich budowa rozpoczęła się w lutym 2019 r., a komercyjna działalność farm powinna rozpocząć się przed zakończeniem I półrocza 2020 r.

Według PGE ukończenie inwestycji pozwoli zwiększyć łączną moc zainstalowaną farm wiatrowych spółki o 18 proc., do blisko 650 MW i umocni Grupę PGE na pozycji krajowego lidera produkcji energii z OZE.

"Zielone inwestycje w naszym portfolio przybliżają Polskę do stopniowego osiągania neutralności klimatycznej. Każdy taki projekt to indywidualne wyzwanie inwestycyjne, ale także stojąca za tym inżynieria finansowa, która prowadzi naszą Grupę do zmian miksu paliwowego. W naszych długofalowych wysiłkach na rzecz stopniowej dywersyfikacji i dekarbonizacji portfolio wytwórczego wiemy, że możemy polegać na Europejskim Banku Inwestycyjnym - wiarygodnym partnerze wspierającym nasze projekty transformujące energetykę" - podkreślił wiceprezes ds. finansowych PGE Emil Wojtowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI