Kielce: Powstanie cyfrowa mapa drzew

Autor: PAP 22 marca 2021 10:16

Kielce: Powstanie cyfrowa mapa drzew Powstanie cyfrowa mapa drzew rosnących w Kielcach/ fot. shutterstock

Powstanie cyfrowa mapa wszystkich drzew rosnących w Kielcach. Dzięki inwentaryzacji łatwiej będzie diagnozować kondycję drzewostanu i zarządzać zielenią. W przygotowaniu bazy ma pomóc aplikacja, która będzie jednym z elementów projektu tzw. smart city.

O przygotowanie internetowego spisu drzew zaapelowała do władz Kielc radna Agata Wojda. W interpelacji skierowanej do prezydenta zwróciła uwagę, że według "Planu adaptacji do zmian klimatu" jednym z celów strategicznych w mieście powinno być wzmocnienie wykorzystania funkcji zieleni miejskiej. Natomiast stworzenie internetowej inwentaryzacji drzew ułatwi zarządzanie zielenią.

Władze Kielc zapowiedziały, że system zostanie utworzony. Arkadiusz Kubiec, zastępca prezydenta Kielc w odpowiedzi na interpelację poinformował, że Miasto Kielce pilotażowo wdraża serwis i aplikację mobilną umożliwiające pozyskiwanie i zbieranie danych z zakresu między innymi inwentaryzacji przyrodniczej.

Projekt jest realizowany w ramach konkursu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju pn. "Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców".

"Za pomocą aplikacji administratorzy i użytkownicy będą mogli na bieżąco wprowadzać dane o lokalizacji, parametrach drzewa i jego stanie zdrowotnym załączać zdjęcia, także aktualizować informacje już znajdujące się w bazie danych o zieleni" - zaznaczył Kubiec.

Stworzenie przyrodniczej bazy danych ma przyczynić się racjonalnego zarządzania pielęgnacją i monitoringiem drzewostanu na terenie miasta.

"Dzięki wdrożonym narzędziom mamy nadzieję zbudować system zarządzania zielenią, który pozwoli monitorować kondycję kieleckich drzew i skutecznie je chronić, zwiększając biologiczną różnorodność w mieście. Postępowanie na realizację serwisu i aplikacji mobilnej zostało już rozstrzygnięte, podpisana została umowa" - zaznaczył Kubiec.

Prawdopodobnie na początku przyszłego roku nowy system zostanie zintegrowany z platformą Idea Kielce, za pośrednictwem której udostępniane są dane miejskie oraz prowadzone są konsultacje społeczne.

Kubiec poinformował ponadto, że w mieście planowane jest powołanie zespołu tematycznego ds. zrównoważonego rozwoju w tym ochrony przyrody. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI