Kaucja za olej silnikowy będzie dodatkowym kosztem w gospodarstwie?

$data.author.description Autor: farmer.pl 05 marca 2021 08:15

Kaucja za olej silnikowy będzie dodatkowym kosztem w gospodarstwie? Kaucja za olej silnikowy będzie dodatkowym kosztem w gospodarstwie?/ fot. farmer

Czy rząd pod płaszczykiem wprowadzenia opłaty kaucyjnej przy zakupie olejów smarnych nie szykuje kolejnego podatku?

Każdy posiadacz samochodu wymienia przynajmniej raz w roku olej w swoim aucie. Jest go jednak stosunkowo niewiele, bo tylko kilka litrów. W ciągniku rolniczym tylko oleju silnikowego może być kilkanaście litrów, a przecież jest jeszcze przekładnia i układ hydrauliczny, gdzie ilość olejów mierzy się w dziesiątkach litrów. A bywa nieraz, że przeglądy z wymianą olejów robimy w ciągnikach dwa i więcej razy rocznie.

W lipcu 2020 r. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii we współpracy z resortem klimatu oraz finansów zaproponowały rozwiązanie mające na celu uszczelnienie systemu gospodarowania olejami zużytymi. Tak zwana opłata kaucyjna doliczana byłaby do ceny kupowanego oleju, a zwracana byłaby przy zdawaniu zużytego oleju w specjalnym punkcie zwrotu olejów.

Projekt ten miał wejść w życie już od 2021 r., jednak prace nad nim utknęły, przynajmniej na razie, w martwym punkcie. Ministerstwa zapowiadają jednak wprowadzenie go w życie jeszcze w tym roku.

Zakładane wprowadzenie kaucji miałoby doprowadzić do zmniejszenia szarej strefy obrotu olejami oraz wpłynąć na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza poprzez redukcję spalania zużytych olejów.

Całość w serwisie farmer.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI