Ze specjalnych aplikacji wgrywanych na smartfony korzystają również farmerzy. Z jakich aplikacji mogą korzystać sadownicy i producenci warzyw piszemy poniżej.

Aplikacja Pixofarm w ofercie firmy UPL

UPL Ltd.  to globalny dostawca zrównoważonych produktów i rozwiązań dla rolnictwa, który nawiązał współpracę z austriacką firmą Pixofarm GmbH w celu wprowadzenia innowacyjnych technologii cyfrowych dla producentów jabłek.

Inwestuj w swoje gospodarstwo, zobacz jakie to proste!

Firma Pixofarm opracowała aplikację pozwalającą sadownikom zmierzyć wielkość jabłek, zliczać liczbę jabłek na drzewie i obliczać ich dzienne tempo wzrostu. Ponadto aplikacja określa strukturę oraz potencjalny plon jabłek danej odmiany jak również pozwala przewidzieć średnicę jabłek, rozkład ich klas wagowych i całkowitą produkcję w sadzie. Aplikacja wykorzystuje sztuczna inteligencję do analizy obrazu a tym samym pomiarów owoców. Użytkownik aplikacji chcą dokonać pomiaru wybiera z listy odmianę jabłoni, zaznacza na mapie (google maps) obszar na którym dokonywany będzie pomiar oraz wpisuje parametry drzew (rozstaw, wysokość, wiek itp.). W kolejnym kroku użytkownik wybiera 6 drzew a na każdym z nich 18 jabłek, które oznacza specjalnymi naklejkami. Jest to niezbędne do kalibracji systemu. Przez cały sezon użytkownik powinien wykonać minimum 4 pomiarów na oznakowanych jabłkach. Pomiary wielkości jabłek z danego sezonu mogą być wykorzystane w następnym okresie. Wszystkie pomiary wykonuje aparat w smartfonie. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych narzędzi. Aplikacja jest płatna. Można ją nabyć w sklepie Google lub App Store.

Aplikacja firmy Pixofarm pozwala sadownikom zmierzyć wielkość jabłek, zliczać liczbę jabłek na drzewie i obliczać ich dzienne tempo wzrostu, fot. firmowe

BeeGrow Osmia Future

Osmia Future Sp. z o.o. to firma, która uruchomiła Projekt Osmia 4.0. Polega on na zastosowaniu pszczoły Murarki Ogrodowej (Osmia Rufa L.) w uprawach i plantacjach. Pszczoły samotnice, nazywane także murarkami ogrodowymi są pożytecznymi owadami, które pomagają w zapyleniu roślin w sadach i ogrodach. Owady te  wykorzystuje się przede wszystkim do zapylania upraw. W skład projektu Osmia 4.0. wchodzą  trzy uzupełniające się elementy: ul dla pszczół samotnic Osmiabox, usługa serwisowa oraz aplikacja mobilna BeeGrow. OsmiaBox to siedlisko dla pszczół samotnic wykonane z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest ono odporne na warunki atmosferyczne jak również skutecznie chroni pszczoły przed szkodliwym wpływem wielu niekorzystnych czynników w tym środków ochrony roślin.

Ważną kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie uli w sadzie tak aby zapewnić niezbędną ilość pszczół niezbędną do odpowiedniego zapylenia kwiatostanu w sadzie. W tym celu pomocna okazuje się aplikacja BeeGrow wgrywana na smartfon lub tablet. W aplikacji za pomocą Google Maps użytkownik wskazuje pola i kwatery w których chce umieścić ule. Algorytm BeeGrow określa niezbędna liczbę uli oraz ich rozmieszczenie. Następnie za pomocą aplikacji sadownik zamawia w firmie Osmia Future odpowiednia liczbę uli. Program także oblicza koszt jaki musi ponieść sadownik na nabycie uli. Po dostawie rolnik umieszcza ule w sadzie również korzystając z aplikacji. W tym celu musi on zeskanować kod QR ula a aplikacja podpowie gdzie go umieścić. Po sezonie ul można oddać do serwisu gdzie będzie zregenerowany.

W aplikacji BeeGrow można również dodawać prace polowe jak cięcie sadu czy oprysk. Dzięki niej można rejestrować wszelakie zabiegi agrotechniczne w gospodarstwie.

Firma Osmia Future oferuje ule zdla pszczół samotnic, które pomagają w zapyleniu roślin w sadach i ogrodach. W celu odpowiedniego rozmieszczenia uli w sadzie wykorzystywana jest aplikacja BeeGrow wgrywana na smartfony. fot. firmowe

 Więcej o aplikacjach dla producentów owoców i warzyw wkrótce w kolejnym artykule!