Jabłka zdobione napisem lub symbolem. Jak wykonać? Gdzie kupić?

Autor: www.sadyogrody.pl 04 lutego 2021 10:04

Jabłka zdobione napisem lub symbolem. Jak wykonać? Gdzie kupić? Jabłka z sercem i napisem "Kocham Cię" cieszą się z kolei niezwykłym powodzeniem w lutym, w okresie Walentynek; fot. shutterstock.com

Dwa najbardziej znane sposoby ozdabiania jabłek to - nakładanie aplikacji z folii samoprzylepnej bądź papieru na wzrastający owoc oraz grawerowanie powierzchni jabłka laserem.

Jabłko z logo firmy może być ciekawym i ekologicznym gadżetem reklamowym. Owoce z sercem i napisem "Kocham Cię" cieszą się z kolei niezwykłym powodzeniem w lutym, w okresie Walentynek.

Zasadnicza rola światła

Nakładanie aplikacji jest metodą prostszą, tańszą (o ile nie liczyć kosztów pracy), i dostępną każdemu. Na wzrastający, niedojrzały owoc nakleja się się folię, papier wycięty we wzór, napis itp. Światło słoneczne pobudza gen produkujący antocyjany - naturalne barwniki, składnik wielu kwiatów i owoców, nadające im niebieską lub czerwoną barwę, oraz syntezę innych związków organicznych (np. kartenoidy) w skórce owocu. Zakrycie części owocu ogranicza ten proces, w efekcie czego pod aplikacją jabłko pozostanie zielone, a gdy owoc dojrzeje - żółte. Aplikację należy więc nakleić zanim jabłko nabierze rumieńców, wówczas kontrast pomiędzy czerwienią a żółcią będzie najlepszy. 

Ze względu na zasadniczą rolę światła słonecznego, najlepiej jest wykorzystać do ozdabiania owoce mające najlepszy dostęp do światła. Istotne dla końcowego efektu jest też charakterystyczne dla odmiany wybarwienie – im intensywniejsze, tym wzór będzie bardziej widoczny. Polecane są odmiany takie jak Idared, Gala, Jonagored, Decosta, Gloster, Jonagold. Nie zaleca się natomiast Championa, Pinovy, Pirosa czy Red Boskopa.

Laserem w owoc

W 2013 roku unijni prawodawcy pozwolili na sprzedaż owoców z laserowo wytłoczonymi napisami i kodami, zamiast z tradycyjnymi naklejkami.

Grawerowanie owoców laserem to technologia niemal pozbawiona wad. Umożliwia szybkie przygotowanie dowolnej partii owoców, których ilość ogranicza jedynie wydajność urządzenia.

Laser może być mobilny bądź włączony w ciąg technologiczny (sortownia itd.) Znakowanie owoców czy warzyw może odbywać się na linii pakującej, w końcowym etapie pakowania – ploter jest umieszczany w miejscu, gdzie zapakowane w kartony owoce lub warzywa na wytłoczkach są transportowane do paletyzera (analogicznie jak etykieciarka do naklejek).

Jak działa laser? Źródłem światła laserowego jest tuba laserowa. Promień światła wychodząc z tuby trafia na lusterko, odbija się od niego i przez układ soczewek skupiających pada na materiał. Temperatura światła powoduje wypalenie bądź zmianę struktury. Do grawerowania (na owocach) najlepsze są tzw. lasery CO2, w których promień generowany jest w metalowych tubach zawierających dwutlenek węgla. Używają one fali światła podczerwonego o długości 10,64 mikronów.

Gdzie kupić?

Jabłka z napisami i wzorami można także zamówić w internecie. Jedno z ogłoszeń w tej sprawie można przeczytać na www.gieldarolna.pl.

Jabłka z napisami I LOVE YOU na Walentynki

fot. gieldarolna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI