×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

IO-PIB testuje innowacyjne rozwiązanie do efektywnego nawadniania roślin

Autor: www.sadyogrody.pl 12 listopada 2021 14:03

IO-PIB testuje innowacyjne rozwiązanie do efektywnego nawadniania roślin Instytut Ogrodnictwa -PIB testuje innowacyjne rozwiązanie do nawadniania roślin/ fot. materiały prasowe

W tym tygodniu tygodnik TIME ogłosił 100 najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych za rok 2021. Jedno z nich jest testowane i udoskonalane w Instytucie Ogrodnictwa -PIB w ramach współpracy z firmą SUPPLANT SP. Z O.O.

W Instytucie Ogrodnictwa – PIB realizowany jest projekt NCBR „Innowacyjny system racjonalnego gospodarowania wodą w uprawach roślinnych (Innovative system for rational water management in plant cultivation)”.

Innowacje w nawadnianiu roślin

- Celem projektu jest przeprowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych (oraz przygotowania do wdrożenia) w zakresie opracowania i zweryfikowania w warunkach Polski innowacyjnego w skali międzynarodowej, rozwiązania do efektywnego nawadniania roślin sadowniczych. W przypadku badań prowadzonych w Instytucie są to jabłonie. Od wiosny planujemy także prace badawcze na czereśniach - informuje Instytut Ogrodnictwa -PIB.

Instalacje pilotażowe wykonano w Sadzie Pomologicznym Instytutu Ogrodnictwa - PIB oraz w gospodarstwie Państwa Rokickich w Białej Rawskiej. Sterowanie nawadnianiem prowadzone jest w oparciu o dane meteorologiczne, pomiary wilgotności gleb oraz system czujników mierzący dynamikę przyrostu średnicy pni drzew oraz owoców.

Projekt obejmie również opracowanie taniego i precyzyjnego czujnika do pomiaru parametrów roślinnych oraz inteligentnego kontrolera nawadniania. Rozwiązania te mają być dopasowane do potrzeb i możliwości małych i średnich gospodarstw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI