Hydroponika zdominuje tradycyjne uprawy owoców i warzyw?

Autor: polskieradio.pl 28 marca 2021 13:53

Hydroponika zdominuje tradycyjne uprawy owoców i warzyw? Hydroponika nową metodą uprawy owoców i warzyw; fot. shutterstock.com

Naukowcy pracują nad metodą uprawy warzyw i owoców, dzięki której rośliny mają być hodowane w pomieszczeniach w roztworze wodnym. Zamiast słońca, światła mają dostarczać im specjalne lampy.

Rolnictwo hydroponiczne, czyli tak zwane uprawy kontenerowe to nowy pomysł naukowców na odciążenie ziemi i wyżywienie ludzkości.

– Zastosowanie hydroponiki daje szanse rozwoju pewnym grupom odbiorców. Mam tutaj na myśli hobbystów czy osoby, które chciałyby uprawiać własne warzywa, ale nie mają na to miejsca, lub mieszkają na nieurodzajnych glebach. Rolnictwo kontenerowe nie może być jednak alternatywą dla tradycyjnych metod. Warto wspomnieć, że nowy sposób uprawy wymaga dostępu do energii elektrycznej i wody – mówi profesor Tomasz Zaleski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. 

– Są takie warzywa i owoce, które nie nadają się do uprawy w sposób kontenerowy. Ma to swoje uzasadnienie głównie w aspekcie biznesowym. Patrząc na rolnictwo w ten sposób, należy obliczyć zyski. Hydroponika na polskim rynku to przede wszystkim wizja zabezpieczenia dużych miast i aglomeracji oraz zapewnienie ich mieszkańcom dostępu do świeżej żywności. Dobrym przykładem mogą być rośliny o krótkim czasie uprawy, takie jak sałata, kiełki czy przyprawy. Hodowanie ich blisko miasta da zyski zarówno konsumentowm jak i hodowcom – wyjaśnia profesor. 

Więcej na polskieradio.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI