Grupa Azoty poinformowała we wtorek, że jej kędzierzyńska spółka Grupa Azoty ZAK zawarła umowę z generalnym wykonawcą Laboratorium Paliw Alternatywnych. Inwestycja jest elementem realizacji Strategii Grupy Azoty na lata 2021-2030, w tym projektu Zielone Azoty, którego założeniem jest aktywność Grupy Azoty w rozwoju europejskiego rynku wodorowego - zaznaczono w komunikacie.

Zakończenie budowy obiektu nastąpi w 2023 r.

Wyjaśniono, że w zakresie umowy z generalnym wykonawcą, opiewającej na kwotę 19,5 mln zł, mieści się budowa laboratorium o powierzchni użytkowej ponad 900 m kw. W obiekcie, obok laboratorium analityki wodoru z pracownią fizykochemiczną, powstanie również pracownia analiz metali oraz niezbędne zaplecze dla obu działów - dodano.

"Laboratorium Paliw Alternatywnych to kolejny projekt realizowany w ramach ogłoszonej w zeszłym roku strategii Grupy Azoty do roku 2030, w tym naszego sztandarowego projektu +Zielone Azoty+. Rozwój technologii wodorowych jest jednym z kluczowych procesów umożliwiających przeprowadzenie procesu transformacji gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym, dlatego Grupa Azoty chce aktywnie w nim uczestniczyć - stwierdził cytowany w komunikacie prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

"Utworzenie Laboratorium Paliw Alternatywnych pozwoli nam na rozpoczęcie działalności w zakresie oznaczania jakości wodoru, przeznaczonego do stosowania w ogniwach paliwowych. To ważny z biznesowego punktu widzenia projekt dla całej Grupy Kapitałowej Grupa Azoty, która jest największym producentem wodoru w Polsce" - podkreślił prezes Grupy Azoty ZAK Paweł Stańczyk.

Jak informowała w marcu br. PAP, Grupa Azoty zakłada, że "biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój gospodarki wodorowej w Polsce, laboratorium będzie stanowiło istotny element tego procesu". "Obecnie w Europie jest niewiele laboratoriów wykonujących analizy czystości wodoru. Nasze laboratorium będzie pierwszym w tej części Europy, a wykonywanie kompleksowych analiz wodoru dla automotive będzie kluczowym działaniem dopuszczającym paliwo do użytku. Tym samym stanie się ważnym ogniwem w rozwoju gospodarki wodorowej" - twierdziła wówczas Grupa Azoty.

Grupy Azoty współpracuje już z Toyota Motor Poland w zakresie wykorzystania technologii wodorowych w transporcie. Transport odgrywa istotną role wewnątrz grupy kapitałowej, której spółki znajdują się w różnych częściach Polski: w Tarnowie, w Policach, w Puławach, w Kędzierzynie-Koźlu.

"Współpraca z Toyota Motor Poland jest realizowana w ramach Dolnośląskiej Doliny Wodorowej" - informowała spółka w marcu.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wiceprezesa Grupy Azoty Puławy Grzegorza Kądzielawskiego spółka prowadzi intensywne prace, by wykorzystywać wodór w procesach logistycznych w grupie w transporcie kołowym, rzecznym, kolejowym. Chodzi też o współpracę z samorządami w ramach projektów dotyczących zielonego transportu.

Grupa Azoty to nie tylko największy w Polsce producent wodoru, ale też nawozów azotowych i wieloskładnikowych oraz istotny gracz na rynku produkcji tworzyw sztucznych i chemikaliów.