Francuzi testują dron opryskujący - jakie korzyści?

$data.author.description Autor: farmer.pl 14 kwietnia 2021 13:10

Francuzi testują dron opryskujący - jakie korzyści? Czy drony opryskiwacze wkroczą szerzej do rolnictwa? fot. mat. prasowe

Choć już niemal dwa lata temu firma John Deere przedstawiła koncept drona z opryskiwaczem, wydaje się, że prym w tym zabiegu w najbliższym czasie nadal będzie należał będzie do tradycyjnych maszyn. Jednak pewne doświadczenie we Francji pokazało zaletę bezzałogowych maszyn latających.

Dron opryskujący John Deere VoloDrone opracowany we współpracy z firmą Volocopter posiada zbiornik o pojemności 10,6 l, który jest w pełni automatycznie napełniany na stacji. Na tejże stacji odbywa się również automatyczne ładowanie akumulatora wystarczającego na 30-minutowy czas lotu. Dzięki niskiej wysokości latania można uzyskać bardzo duży zasięg do 6 ha/h.

W przypadku drona John Deere niezaprzeczalną zaletą jest też możliwość precyzyjnego stosowania pestycydów niezależnie od warunków gruntowych. Z drugiej strony samobieżne maszyny John Deere mogą pracować z wydajnością 50 ha na godzinę. Osiągnięcie takiego wyniku przez drony byłoby bardzo trudne, ale kolejne lata mogą zmienić tę perspektywę.

Francuski rolnik Daniel Sous na co dzień korzysta już z rozwiązań rolnictwa precyzyjnego w obrębie oprogramowania John Deere Operations Center. Jego pracownicy wykonują mapowanie plonów od sześciu lat, a wszystkie maszyny są wyposażone w układ naprowadzania RTK.

Daniel Sous zmaga się na swoich polach z plagą bielunia, dlatego też korzystając z inteligentnej technologii firm John Deere oraz Delair, francuskiego producenta dronów, przeprowadził ciekawy eksperyment.

 Właściciel farmy postanowili udostępnić 42 ha w celu przeprowadzenia testu. Na połowie areału zabieg przeprowadzono tradycyjnym opryskiwaczem, a na drugiej dronem opryskującym Delair UX11 Ag. 

jakie zalety dronów -opryskiwaczy pokazało doświadczenie we Francji? Czytaj cały artykuł w serwisie farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI