×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Fotowoltaika w sadach i ogrodach. Jak to wygląda w praktyce?

Autor: www.sadyogrody.pl / Baywa / PV Magazine 02 kwietnia 2021 15:12

Fotowoltaika w sadach i ogrodach. Jak to wygląda w praktyce? Połączenie fotowoltaiki i upraw owoców; fot. unsplash.com

Niemiecka firma z dziedziny instalacji fotowoltaicznych bada efekty połączenia fotowoltaiki i upraw owoców. Może ona pomóc w staraniach o dobrą jakość.

BayWa, niemiecki deweloper w sektorze energetyki słonecznej, w 2020 r. wybudował instalację o mocy 1,2 MW, składającą się z 4,5 tys. paneli fotowoltaicznych, na polu uprawnym z posadzonymi sadzonkami czerwonej porzeczki. Fotowoltaika produkuje nie tylko energię elektryczną, ale także chroni sadzonki roślin przed intensywnym słońcem, wysoką temperaturą oraz intensywnymi opadami deszczu. Instalacja jest zlokalizowana na terenach uprawnych sadownika Rini Kustersa w Wadenoijen w Holandii.

Kolejnym pilotażowym projektem Baywa był system fotowoltaiczny (2,67 MW) chroniący maliny przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi w Babberich, również w Holandii. Park słoneczny AgriPV który został zbudowany we współpracy z holenderską spółką GroenLeven, składa się z 10 250 modułów słonecznych zainstalowanych na 3,2-hektarowym polu malinowym. Moduły wytwarzają wystarczającą ilość energii, aby zaopatrzyć około 1250 gospodarstw domowych w “zieloną” energię elektryczną, podczas gdy pod nimi rosną maliny, dzięki czemu ziemia jest podwójnie użytkowana. Na potrzeby projektu BayWa r.e. opracował innowacyjny półprzezroczysty typ modułu słonecznego, który przepuszcza wystarczającą ilość światła dla upraw malin, jednocześnie chroniąc je przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, w tym gradem, ulewnym deszczem i słońcem.

Fotowoltaika - dodaj oferty na gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI