×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Fotowoltaika na budynkach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Autor: PAP 10 maja 2021 15:16

Fotowoltaika na budynkach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Instalacja fotowoltaiczna na UP w Poznaniu; fot. unsplash.com

Na budynkach i akademikach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zostaną zainstalowane instalacje fotowoltaiczne.

Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Iwona Cieślik poinformowała w poniedziałek, że planowana inwestycja obejmie instalację dachowych modułów fotowoltaicznych oraz - jak wskazała - "po raz pierwszy w Poznaniu modułów dachowych samoodśnieżających, świetlików fotowoltaicznych oraz lameli fotowoltaicznych szkło-szkło montowanych jako żaluzje zewnętrzne".

Inwestycja ma zostać zrealizowana do 15 października tego roku, a produkowana energia zostanie wykorzystana wyłącznie na użytek obiektów uczelni.

Zastępca Kanclerza ds. technicznych UPP Marek Klimecki zaznaczył, że "instalacja fotowoltaiczna zostanie tak zaprojektowana, aby inteligentnie zarządzać energią poprzez system, który koordynuje pracę modułów oraz falowników fotowoltaicznych".

"Dzięki temu wyprodukowana energia w ciągu roku będzie wynosić 428,80 MWhe/rok, co pozwoli zaoszczędzić 360,82 tony ekwiwalentu CO2/rok. Na każdym z budynków z zainstalowanymi modułami będą monitory, na których można będzie zobaczyć ilość energii produkowanej w danej chwili, wyprodukowanej w całości oraz oszczędności CO2" - podkreślił.

Instalacje fotowoltaiczne pojawią się na budynku Collegium Maximum, Biocentrum, Centrum Kultury Fizycznej, Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu, Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, oraz na budynkach domów studenckich "Jurand", "Danuśka" i "Maćko".

Fotowoltaika promuje ekologiczne rozwiązania

Według kanclerza uczelni Roberta Fabiańskiego, inwestycja poza oczywistymi korzyściami finansowymi i środowiskowymi ma również promować tego typu ekologiczne rozwiązania.

"W czasach, kiedy priorytetem jest zmniejszenie szkodliwego wpływu człowieka na środowisko, bardzo ważnym jest wdrażanie innowacyjnych metod pozyskiwania energii przez duże podmioty jak nasz Uniwersytet" - wskazał.

Dodał, że jedną z realizowanych już tego typu inwestycji jest działanie nowoczesnej biogazowni UPP w Zakładzie doświadczalnym w Przybrodzie, pozwalającej na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 6,8 tys. ton rocznie.

Instalacje fotowoltaiczne na budynkach uczelni wykona wyłoniona w przetargu firma ML System S.A.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI