Farmy wertykalne w sklepach przyszłością sprzedaży ziół i warzyw liściowych?

Autor: www.sadyogrody.pl 08 grudnia 2020 08:23

Farmy wertykalne w sklepach przyszłością sprzedaży ziół i warzyw liściowych? Listny Cud rozwija ofertę i dostępność; fot. materiały prasowe

Założyciele Listnego Cudu, startupu, który wprowadził pierwsze w Polsce wewnątrzsklepowe farmy wertykalne, twierdzą, że w stanie uprawiać w zamkniętych pomieszczeniach wiele gatunków ziół i warzyw, a także truskawki.

Rośliny na farmach wertykalnych są uprawiane w zamkniętych pomieszczeniach, w kontrolowanych warunkach, pod światłem, które ma takie samo spektrum jak światło słoneczne. Dzięki temu rośliny mają takie same właściwości odżywcze i smakowe jak te, które są hodowane na polu. Jednocześnie jest to bardziej ekologiczna opcja jeśli chodzi o zużycie wody. Nie trzeba też używać pestycydów. Rośliny można hodować lokalnie i nie ma potrzeby przywozić ich z daleka.

- Z naszych obliczeń wynika, że w Polsce są takie gatunki warzyw i roślin jak mikroliście i zioła, które już opłaca się hodować wertykalnie. Ale jeśli chodzi o sałatę, to jeszcze nie jesteśmy w stanie jej wyhodować w taki sposób, żebyśmy mogli konkurować ceną, z tym co jest dostępne na rynku. Można też uprawiać wertykalnie pomidory i truskawki. Mam nadzieję, że to jest coś, czym będziemy mogli się za jakiś czas pochwalić - mówi Matylda Szyrle, CEO Listny Cud w rozmowie z mamstartup.pl.

W tym momencie Listny Cud ma w ofercie 5 typów roślin: rzodkiewkę, brokuły, gorczycę, rukolę i czerwoną kapustę, ale pracuje nad nowymi smakami. Firma sprzedaje m.in. w Carrefour, ale wchodzi z ofertą do kolejnych sklepów.

Więcej na mamstartup.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI