Elektrody przymocowane do roślin pomogą w ich uprawiePAP - 06 maja 2022 10:54


Mocowane do liści elektrody wysyłają informację do smartfona o stanie rośliny. Taki system, opracowany przez naukowców z Brazylii, ma pomóc w szybszym reagowaniu na ewentualne problemy z uprawami.

Rośliny, w przeciwieństwie do zwierząt, nie protestują, gdy brakuje im wody, albo innych substancji. Kiedy pojawią się wyraźne sygnały o kłopotach, np. suche liście, bywa już za późno.

W czasach, gdy modna staje się tzw. elektronika do noszenia, np. wbudowana w ubranie, naukowcy z brazylijskiego Centrum Badań nad Energią i Materiałami opracowali podobny system, ale dla roślin (https://pubs.acs.org/doi/suppl/10.1021/acsami.2c02943/suppl_file/am2c02943_si_005.mp4).

Jego zadanie to bezprzewodowa transmisja danych o stanie nawodnienia roślin, np. do smartfona czy laptopa. Dzięki niemu, w obliczu suszy będzie można zareagować w najlepszym momencie - nie za późno, nie za wcześnie.

Składa się on m.in. z niklowych elektrod, którą mocuje się do liści.

W eksperymentach badacze umieszczali je na liściach roślin hodowanych w szklarniach. Przekazywane do komputera informacje są przetwarzane przez sztuczną inteligencję, która potrafi wyliczyć stan nawodnienia rośliny.

Zdaniem naukowców, takie informacje mogą nawet ujawnić ewentualny atak szkodników czy toksycznych substancji.

Teraz, po wstępnym sukcesie badacze chcą przetestować swoje urządzenie poza szklarnią - w ogrodach i na polach.