×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Drzewo opałowe 2022: Jakie ceny drewna z sadu?

Autor: SadyOgrody.pl 19 października 2022 13:58

Drzewo opałowe 2022: Jakie ceny drewna z sadu? Rośnie zainteresowanie drewnem do ogrzania domów a problemy z dostępnością surowców energetycznych windują stawki. / fot. shutterstock

Paradoksalnie w tym roku więcej można zarobić na drewnie z sadu niż na jabłkach z nich zebranych. Rośnie zainteresowanie drewnem do ogrzania domów a problemy z dostępnością surowców energetycznych windują stawki.

Drzewo opałowe z sadów do ogrzewania domów

Po wykarczowaniu starych i niedochodowych sadów zostaje nam drewno, które w tym roku cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem. Problemy z dostępnością surowców energetycznych zmuszają do szukania alternatywnych źródeł ogrzewania. Właściciele domów w których piece nadają się również do ogrzewania drzewem są mocno zainteresowani zakupem drzewa owocowego. 

W ubiegłych latach dużą popularnością cieszyło się zlecenie wykarczowania sadu w zamian za drewno. Jednak obecnie jest to mało opłacalne dla sadowników bowiem ceny drzewa są w tym roku wyjątkowo wysokie. 

Drzewo na opał - jakie ceny za drewno jabłoniowe w 2022 r.? 

W ubiegłym roku za pocięte drewno jabłoniowe, sezonowane, gotowe do spalenia w skrzyniopalecie otrzymać można było od 80 do nawet 140 zł. W tym roku stawki są zdecydowanie wyższe. Obecnie pełna skrzyniopaleta sezonowanego drzewa kosztuje najczęściej od 200 do nawet 350 zł. W skrzyni znajduje się około 0,8 m3. Oczywiście jak to zwykle bywa w handlu - można znaleźć ogłoszenia zarówno wyższe, jak i niższe jednak ciężko byłoby kupić drzewo poniżej 200 zł za skrzynię. 

Sadownicy przekornie przyznają, że w tym roku drzewo z sadów jest więcej warte niż jabłka, które na nich rosną. Trudno się z tym nie zgodzić. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI