Drony w rolnictwie- niezbędna przyszłość?

Autor: Radio Lublin 10 czerwca 2021 13:10

Drony w rolnictwie- niezbędna przyszłość? Drony są coraz częściej wykorzystywane w rolnictwie/ fot. shutterstock.com

- Drony są coraz częściej wykorzystywane w rolnictwie - mogą monitorować stan upraw, ocenić suszę lub zwalczać szkodniki - podaje Radio Lublin.

Testami nad wykorzystaniem  dronów w rolnictwie zajmują się różne instytucje, między innymi Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

– Jest szansa, że będzie to przyszłość rolnictwa – uważa Dariusz Krzywiec, kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w rozmowie z Radiem Lublin.

 Zastosowanie rolnicze dronów występuje dopiero od niedawna. Jest to związane z zastosowaniem rolnictwa 4.0, wykorzystującego rozwiązania inteligentne, (czyli na przykład smartfon, tablet lub komputer). Dotychczas stosowaliśmy na polach środki ochrony roślin czy nawozy w sposób równomierny. Drony dają nam możliwość zastosowania tych środków w sposób celowy.

– Drony mogą zostać wykorzystane do monitorowania upraw, przeciwdziałania suszy, sprawdzania strat powodowanych przez dziką zwierzynę, oceny stanu gleby, bioróżnorodności – tłumaczy Kamil Rodzik, specjalista ds. mechanizacji produkcji roślinnej Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

– Sam dron niczego nie załatwia. Dopiero podczepione pod niego urządzenia dają nam obraz tego, co dzieję się na polu. Może to być na przykład kamera multispektralna. Ale możemy też podczepić inne urządzenia, na przykład zbiorniki i dozować środki ochrony roślin, pestycydy, tam gdzie występuje ognisko choroby – tłumaczy Dariusz Krzywiec.

– Drony mogą być przyszłością rolnictwa, ponieważ dają bardzo duże możliwości. Platforma latająca wyposażona w pewną aparaturę może stanowić bardzo ważne narzędzie zarówno w badaniach, jak i w praktyce rolniczej – stwierdza dr hab. Rafał Pudełko, kierownik Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Aby drony mogły stać się przyszłością rolnictwa, potrzeba jeszcze wiele pracy, badań, a nawet zmian w prawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI