Dobór oleju do maszyn i ciągników - na co zwrócić uwagę?

Autor: Michał Gwara; www.sadyogrody.pl 28 listopada 2015 13:08

Dobór oleju do maszyn i ciągników - na co zwrócić uwagę? fot. Michał Gwara

Obecnie na rynku znajdziemy niezwykle szeroką gamę olejów i płynów eksploatacyjnych dla pojazdów i maszyn rolniczych. Mnogość marek i rodzajów – dużych i znanych producentów, jak też mniejszych – nie ułatwia wyboru.

Wybierając olej do danej maszyny czy konkretnego jej mechanizmu, należy kierować się zaleceniami producenta – jednak istotne nie są marka czy nazwa, a spełnianie określonych norm. Uczciwą praktyką – choć nie zawsze stosowaną – jest zamieszczenie w książce obsługi maszyny konkretnych specyfikacji i parametrów, jakie powinien spełniać stosowany olej. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zalecaną klasę lepkościową oraz jakościową.

Lepkość oleju określa tzw. klasyfikacja SAE – są to powszechnie znane oznaczenia typu 10W40 dla olejów silnikowych czy 75W90 lub SAE 80W dla przekładniowych. Jest to ważny parametr mówiący o pompowalności i płynności w niskich temperaturach oraz właściwościach smarnych po rozgraniu. Z tego względu należy stosować olej o takiej klasie lepkościowej, jaką zaleca producent.

Kolejnym ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest klasa jakościowa. Określa się ją przez normy API oraz ACEA. W obu klasyfikacjach pierwsza litera określa przeznaczenie oleju, natomiast druga litera lub liczba oznacza spełnianą normę – im wyższa, tym nowsze wymagania spełnia olej. Przykładowe oznaczenia dla olejów silnikowych wg API to: CG, CH-4, CI-4, a wg. ACEA: B4, E4, E7. Klasyfikację jakościową olejów przekładniowych oznacza się wg API, np. GL-4, GL-5.

Najważniejszym jest, aby zastosowany olej spełniał wymagania określone przez wytwórcę sprzętu. Jeśli więc w instrukcji ciągnika znajdziemy informację, że silnik należy zalewać olejem 10W40 spełniającym normę ACEA E5, należy dobrać olej o lepkości 10W40, spełniający przynajmniej normę E5. Można też użyć płynu spełniającego nieco wyższe wymagania, choć nie zaleca się stosowania najnowocześniejszych olejów do starszych silników. Ponadto są one droższe, a nie wynikają z tego żadne korzyści.

Zdarza się również, że do konkretnego mechanizmu czy maszyny producent wymaga oleju spełniającego specyficzne wymagania, czyli tzw. dopuszczenia producenta (np. John Deere J20C, Massey Ferguson CMS M1143, czy inne). Wówczas należy poszukać oleju spełniającego również te specyficzne normy producentów.

Niestety czasem w książce obsługi nie znajdziemy informacji o wymaganiach i normach, jakie powinien spełniać olej, a jedynie zalecenia stosowania konkretnego oleju konkretnej marki. Warto wówczas poszukać informacji o wymaganiach, jakie spełnia polecany produkt – znajdziemy je na opakowaniu lub w internecie. Dzięki temu możemy znaleźć płyn innego producenta spełniający te same wymagania, jednak w korzystniejszej cenie.

Nie warto natomiast przywiązywać uwagi do tego, czy olej jest określony jako syntetyczny czy nie. Wynika to stąd, że nie ma obowiązującej definicji, która określałaby co jest olejem syntetycznym, a co nim nie jest – a więc określenie „syntetyczności” zależy wyłącznie od indywidualnych interpretacji producentów. Pamiętajmy, że dla smarowanego mechanizmu nie jest ważne jak wyprodukowano dane „smarowidło”, tylko to, jak będzie się ono zachowywało w warunkach eksploatacji. Zachowania te określone są przez opisane normy i specyfikacje, a przestrzeganie ich przy doborze płynów to kluczowy warunek długotrwałej i bezproblemowej eksploatacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI