×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ceny paliw: jest szansa na kolejne obniżki na stacjach

Autor: PAP 18 marca 2023 09:30

Ceny paliw: jest szansa na kolejne obniżki na stacjach Ceny paliw: jest szansa na kolejne obniżki na stacjach/ fot.shutterstock.com

Jest szansa na dalszy spadek cen paliw mimo piątkowego odbicia na rynku ARA, które podniesie koszt zakupu krajowym rafineriom - przewidują analitycy Refleksu. Jak szacują, skala ewentualnej obniżki cen benzyny i diesla na stacjach to 5–15 gr na litrze.

Jest szansa na dalszy spadek cen paliw

Według ekspertów Refleksu niezależnie od skali prognozowanych podwyżek w hurcie utrzymuje się szansa na dalszy spadek cen diesla do poziomu średniego poniżej 7 zł/l. "Obniżki możemy odnotować także w przypadku benzyny. Ewentualna skala spadku cen benzyny i oleju napędowego w detalu to 5-15 gr na litrze" - poinformowali w piątek.

Z danych Refleksu wynika, że średnie ceny diesla na stacjach w mijającym tygodniu zbliżyły się do poziomu 7 zł/l, co oznacza, że olej napędowy jest tańszy o 42 gr/l niż przed rokiem.

"Na stabilnym poziomie około 6,70 zł/l wciąż utrzymują się ceny benzyny bezołowiowej Pb95, która jest jednocześnie 4 gr/l droższa niż rok temu. W ujęciu rok do roku najbardziej zmieniły się ceny autogazu. Z poziomu 3,80 zł/l ceny LPG spadły do obecnego poziomu 3,16 zł/l, czyli o blisko 17 proc." - wskazali analitycy. Dodali, że średnie ceny na stacjach na dzień 16 marca wynosiły odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 - 6,71 zł/l (bz), bezołowiowej 98 - 7,35 zł/l (bz), oleju napędowego 7,01 zł/l (-10 gr/l), autogazu 3,16 zł/l (-2 gr/l).

"Mijający tydzień charakteryzował się wysoką dynamiką zmian cen zarówno na rynku ropy, jak i na krajowym rynku hurtowym. Po środowych zawirowaniach na rynku ropy gwałtownie spadły hurtowe ceny paliw w kraju, jednak piątkowe wzrosty cen na rynku ARA ponownie podniosą ceny zakupu krajowym rafineriom" - ocenili eksperci.

Zwrócili uwagę, że fala wyprzedaży zapoczątkowana bankructwem dwóch amerykańskich banków nie ominęła rynku ropy naftowej.

"Spadki cen majowej serii kontraktów na ropę Brent wyhamowały w rejonie 72 dol. za baryłkę. W piątek rano ropa Brent kosztowała około 75 dol. za baryłkę i są to najniższe poziomy od grudnia 2021 roku. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam spadły ponownie do 40 dol. za baryłkę, a ESPO do 62 dol. za baryłkę" - podali analitycy. Dodali, że w skali tygodnia ropa Brent potaniała około 8 dol. za baryłkę. W okresie 10-16 marca ceny benzyny i diesla na rynku ARA spadły odpowiednio 58 dol./t oraz 50 dol./t.

"OPEC pozostawił na niezmienionym poziomie 2,3 mln baryłek dziennie prognozy tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w tym roku. Średnioroczny poziom konsumpcji szacowany jest na 101,9 mln baryłek dziennie" - podał Reflex.

Eksperci wskazali, że zrewidowane zostały w górę z 0,59 do 0,71 mln baryłek dziennie prognozy tempa wzrostu konsumpcji w Chinach.

"Międzynarodowa Agencja Energii oczekuje wzrostu światowej konsumpcji paliw w tym roku o 2 mln baryłek dziennie, do rekordowego poziomu 102 mln baryłek dziennie. Produkcja rosyjskiej ropy naftowej zgodnie z danymi IEA spadła w lutym do 9,9 mln baryłek dziennie i jest o 0,57 mln baryłek dziennie niższa od ustalonego w ramach porozumienia OPEC+ limitu" - podano w komentarzu.

Zaznaczono, że w lutym ponad 70 proc. rosyjskiego eksportu ropy naftowej trafiło do dwóch krajów - Chin i Indii. "Eksport rosyjskich produktów gotowych do krajów UE i G7 zmniejszył się o 2 mln baryłek dziennie w porównaniu z okresem sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Całkowity rosyjski eksport produktów naftowych na początku 2022 roku wyniósł 2,8 mln baryłek dziennie" - dodano. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI