Ceny nowych skrzyniopalet na jabłka sięgają 200 zł

Autor: SS 22 października 2021 13:09

Ceny nowych skrzyniopalet na jabłka sięgają 200 zł Ceny nowych skrzyniopalet na jabłka dochodzą do 200 zł/fot. shutterstock

Skrzynipalety na owoce są coraz droższe. Jak mówią osoby z branży drzewnej, lepiej na pewno nie będzie.

  • Ceny skrzyniopalet wzrosły w zastraszającym tempie. Obecnie oferty wynoszą od 180 do 200 złotych.
  • Ogromny popyt na polskie drewno oraz rosnące ceny koszty produkcji argumentują drożejące ceny skrzyń na owoce
  • Zdaniem branży drzewnej w najbliższych miesiącach nie ma co liczyć na spadek cen

W ubiegłym roku ceny skrzyniopalet były na względnie stabilnym poziomie i wynosiły od 90 do maksymalnie 110 zł netto za sztukę. Jednak drożejące drewno oraz stal, wzrost kosztów energii oraz szereg innych czynników wpłynęły, i nadal wpływają, na wzrost cen skrzyniopalet na jabłka.

Ceny skrzyń znów wzrosły

Jeszcze w maju i czerwcu tego roku można było kupić skrzynie w cenie od 140 do 160 zł. Już w tedy było "drogo",  jednak aktualne ceny przerażają.

U dużych producentów skrzyniopalet cena za sztukę wynosi aktualnie nawet 200 zł netto za sztukę! Przy dużym zamówieniu można lekko negocjować cenę, ale nie zejdzie ona poniżej 180 zł netto za sztukę, oczywiście bez kosztów transportu.

Jedynie jeden z zapytanych producentów zadeklarował kwotę 160 zł za skrzyniopaletę w rozmiarze 100x120x77 ale w przypadku zamówienia na ponad 1000 sztuk do końca roku.

Nie tylko nowe skrzynie są drogie. Na wielu portalach znajdziemy ogłoszenia sprzedaży używanych skrzyniopalet prosto od sadownika w cenie nawet 150 zł za sztukę.

Coraz wyższe koszty- coraz droższe skrzyniopalety

Przedstawiciele branży drzewnej zgodnie twierdzą, że wysokie ceny to efekt rosnących kosztów produkcji, braku pracowników i beznadziejnej sytuacji na rynku podstawowego surowca, czyli drewna. 

Popyt z zagranicy na polskie drewno jest ogromny, co idzie w parze z ogromnym jego eksportem.

Na wyższe koszty wpływa także bezpośrednio wzrost cen stali, które przełożyły się na nawet 50-proc. skok kosztów zakupów choćby gwoździ, śrub, nakrętek i okuć do produkcji skrzyniopalet.

Nie bez znaczenia są też rosnące ceny energii i paliw, które przekładają się także na ceny transportu. Problemem jest także brak pracowników. 

Kiedy spadną ceny skrzyń na owoce?

Zdaniem producentów lepiej nie będzie. Ceny w najbliższym czasie na pewno nie spadną, a kilka osób stwierdziło, że produkcja skrzyniopalet jest już nieopłacalna, a popyt wcale nie jest wysoki.

Właściwie od kilku miesięcy wszystko drożeje - oprócz jabłek, z których uprawy żyją sadownicy. Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją gdy opakowanie jest droższe niż same owoce.

 

Sprzedaj skrzyniopalety na Giełdzie Rolnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI