Ceny drewnianych skrzyniopalet urosły w zawrotnym tempie

Autor: pp 12 czerwca 2021 15:05

Ceny drewnianych skrzyniopalet urosły w zawrotnym tempie Skąd wynika podwyżka cen drewnianych skrzyniopalet?; fot. pp

Nawet o ponad 50 proc. wzrosły ceny za drewniane skrzyniopalety na owoce. Czy to stała podwyżka i skąd wynika?

  • W ubiegłym roku ceny skrzyniopalet utrzymywały się na stabilnym poziomie 90-100 zł netto za sztukę. Teraz są oferty za nawet 160 zł!
  • Producenci skrzyń tłumaczą wyższe ceny rosnącymi kosztami produkcji i spekulacjami na rynku podstawowego surowca, czyli drewna.
  • Popyt na skrzynie utrzymuje się, co spowodowane jest m.in. realizacją programu "Modernizacja gospodarstw rolnych". 

Drożejące drewno oraz stal, wzrost kosztów energii, inflacja, presja na wzrost płacy oraz duże zainteresowanie związane z realizacją programu "Modernizacja gospodarstw rolnych" - tym tłumaczy się wzrost cen drewnianych skrzyniopalet. 

Ceny skrzyń o 50 proc. w górę

Jeszcze w ubiegłym sezonie można było kupić standardowe skrzyniopalety na jabłka po 90 zł netto za sztukę. W zimie oferty producentów opiewały już na około 100 zł. Ale to co dzieje się teraz to istne szaleństwo! W maju skrzynie ceniono na 140 - 160 zł, w czerwcu ten trend trwa. Skąd tak duży wzrost cen?

Producenci tłumaczą wyższe ceny rosnącymi kosztami produkcji i spekulacjami na rynku podstawowego surowca, czyli drewna. 

Galopujące ceny drewna i stali

Ogromny popyt w USA i Chinach doprowadził do podwyżek cen drewna aż o 30–50 proc. Z Polski za granicę płyną już nawet całe pnie, czyli nieprzetworzone drewno - pisała niedawno "Rzeczpospolita".

W ostatnich miesiącach ceny drewna rosły lawinowo, co uderzyło w wiele istotnych branż, od budownictwa po ważny dla krajowego eksportu sektor meblarski. - Co gorsza, galopujące ceny nie chcą się ustabilizować – narzekają przedstawiciele branży.

Rynkowi eksperci tłumaczą, że w Polsce ceny rosną w zawrotnym tempie, bo do światowych czynników doszły dodatkowo rodzime uwarunkowania, choćby wyjątkowa koniunktura w budownictwie, które potrzebuje dużo drewna, ale i błędy w dystrybucji surowca pozyskiwanego w Lasach Państwowych.

Do tego doszły także wzrosty cen stali, które przełożyły się na nawet 50-proc. skok kosztów zakupów choćby gwoździ, śrub, nakrętek i okuć do produkcji skrzyniopalet.

Swoje dołożyła galopująca inflacja, podwyżka płacy minimalnej czy rosnące ceny energii i paliw, które przekładają się także transport. 

Właściwie wszystko - oprócz owoców - podrożało w ciągu ostatnich miesięcy.

"Modernizacja" nakręca popyt na skrzynie

Wiosna okazała się mało łaskawa dla sadowników. Owoce sprzedawane są za przysłowiowy bezcen, a wielu sadowników z powodu niskiego popytu na nie - nie otworzyło jeszcze chłodni KA. 

Jednak zainteresowanie skrzyniami utrzymuje się, co spowodowane jest realizacją programu "Modernizacja gospodarstw rolnych". 

- Wielu producentów skrzyń zdaje sobie z tego sprawę, że kupujemy na program - mówi nam jeden z sadowników, beneficjentów PROW. - Na ofercie złożonej do ARiMR cena skrzyni opiewała na 100 zł netto za sztukę. Teraz od producenta usłyszałem 145 zł. Zastanawiam się czy nie zrezygnować z tego zakupu, co wiąże się z kolejnymi pismami do Agencji lub kupić mniejszą ilość za kwotę złożoną na ofercie. To szaleństwo przecież musi kiedyś minąć! - dodaje. 

Czy minie? Trudno powiedzieć. O ile inflacja i wyższe koszty pracy wydają się być stałym trendem, o tyle część ekspertów branży drewnianej alarmuje, że obecne podwyżki mają charakter spekulacyjny, a Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego prowadzi działania mające na celu jej wyjaśnienie i interwencje u władz rządowych.

Skrzyniopalety - czy i kiedy kupować?

Biorąc pod uwagę powyższe sadownicy powinni mocno zastanowić się jak bardzo potrzebują nowych skrzyń, czyli ile sadów planują wyrwać / usunąć w najbliższym czasie, czy będą kontynuować lub rozpoczynać dzierżawy, jaka była skala przymrozków w sadach oraz jaki szacunkowo będzie tegoroczny plon obserwując obecny masowy opad zawiązków na jabłoniach.

Warto także rozejrzeć się w okolicy i/lub na internetowych giełdach i poszukać ciekawych ofert wynajmu (pojawia ich się coraz więcej) lub sprzedaży skrzyń używanych, dzięki którym można odłożyć inwestycje w nowe skrzynie w czasie. 

Warto rozważyć także zakup skrzyń w sezonie zimowym, ponieważ drewno ścięte o tej porze roku jest twardsze i gęstsze od tego ściętego latem. Skrzynie produkowane zimą tak szybko nie ciemnieją.

 

Skrzyniopalety - sprawdź lub dodaje ofertę na gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI